ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Narządy od genetycznie modyfikowanych prosiaków

Naukowcy z Korei Południowej ogłosili, że udało im się sklonować prosiaki, których organy są zmodyfikowane genetycznie i dzięki temu bardziej odpowiednie aby je transplantować ludziom.

Modyfikacja genetyczna sklonowanych prosiaków polegała na wprowadzeniu genu HLA-G, który dawał organom większą szansę na przyjęcie, jeżeli zostałyby transplantowane ludziom. Gen HLA-G jest odpowiedzialny za produkcję antygenu, który ochrania narząd przed niszczeniem przez limfocyty NK (natural killer cells) biorcy - komórki układu immunologicznego.

prosiakiGen został wprowadzony do jądra komórki świni wyhodowanej do przeszczepów organów. Następnie jądro wraz z genem zostało wprowadzone do niezapłodnionej komórki jajowej świni, po wcześniejszym usunięciu jej własnego jądra, i tak utworzona komórka została wprowadzona do macicy świni, która urodziła pięć sklonowanych prosiąt. Jest to najpowszechniej stosowana metoda klonowania, tzn. transplantacja jąder komórkowych.

Immunologiczne odrzuty narządów są głównym problemem przy przeszczepianiu narządów od zwierząt. Komórki świni po transplantacji do ludzi są niszczone przez limfocyty NK ludzkiego układu odpornościowego.

"Jednak komórka z genem HLA-G może zmniejszyć toksyczność limfocytów NK aż do 70%" - powiedział Park Kwang-Wook, kierownik badań.

Szybki rozwój bioinżynierii w Korei Południowej związany jest z prawnym poparciem w tym kraju kontrowersyjnych badań genetycznych skierowanych w celu walki z nieuleczalnymi chorobami. I, w maju koreańscy naukowcy podnieśli kilkanaście razy wydajność techniki klonowania, umożliwiając uzyskiwanie sklonowanych zarodków człowieka łatwiej niż w przypadku zwierząt!

Źródło: Yahoo! News