Naturalnie produkowane czynniki hamują wzrost guza nowotworowego
Filip Gołębiowski | 2005-02-24
Naturalnie produkowane czynniki, tumstatyna, endostatyna, trombospondyna-1 hamują wzrost guza w tkankach. Badania przeprowadzone przez zespół kierowany przez Raghu Kalluri z BIDMC (Beth Israel Deaconess Medical Center) dowodzą, że te trzy związki są produkowane, w mysich tkankach, w ilościach wystarczających by zahamować wzrost naczyń krwionośnych w obrębie nowotworu, nie dopuszczając tym samym, do jego rozwoju.
Trzy czynniki będące przedmiotem badań - tumstatyna, endostatyna, trombospondyna-1 – są znane od pewnego czasu. Wiadomo, że są inhibitorami angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Powstanie nowych naczyń jest istotnym etapem w rozwoju guza, pozwalając na jego dalszy wzrost i ewentualne rozprzestrzenianie się do innych miejsc organizmu. Zapewnia właściwą, konieczną do rozwoju ilość tlenu i składników odżywczych. Czynnikami aktywującymi angiogenezę są np. czynnik wzrostu komórek śródbłonka (VEGF, ang. Vascular-Endothelial Growth Factor), zasadowy czynnik wzrostu fibroblastów (bFGF, ang. basic fibroblast growth factor).
Robert Weinberg z Whitehead Institute for Biomedical Research uważa, że w ciągu ostatniej dekady, gromadzone były dowody na to, że endogenne białka hamują ukrwienie guza, jednak opierały się one na doświadczeniach w których podawano te cząsteczki myszom chorym na nowotwór. Zadawano sobie pytanie, czy komórki potrafią wytworzyć te czynniki w ilościach pozwalających zatrzymać ukrwienie i wzrost nowotworu.
W swojej pracy naukowcy stworzyli tzw. nokautowane myszy, które nie zawierały genu (lub genów) kodujących czynniki hamujące angiogenezę, aby ocenić ich rolę w rozwoju raka. Wyniki pokazały, że u myszy nokautowanych, nie zawierających jednego z inhibitorów, nowotwór wzrastał dwa do trzech razy szybciej, niż u nie zmienionych myszy (kontrolnych).
Aby sprawdzić terapeutyczne możliwości inhibitorów angiogenezy zostały stworzone myszy transgeniczne, które charakteryzują się nadprodukcją endostatyny o około 1,6 razy ponad normę. Zgodnie z ich przewidywaniami wzrost guza był wolniejszy. Stworzona mysz transgeniczna naśladuje osobę z syndromem Downa, ponieważ ci ludzie mają także podwyższony poziom endostatyny, przez co rzadziej umierają na raka.
Źródło: Beth Israel Deaconess Medical Center
Dodatkowe informacje:
National Cancer Institute
Understanding Angiogenesis – prosty, ilustrowany wykład na temat angiogenezy, a także jej roli w rozwoju nowotworów.
http://www.cancer.gov/cancertopics/understandingcancer/angiogenesis
Komentarze
Dziewczyna | 2005-09-12 00:00:00
Ciekawe, ciekawe.. i nawet ładny rysuneczek !! :)