Naukowcy będą mieli własną wyszukiwarkę Google
Marta Pieszko | 2004-12-01
Nowa wyszukiwarka szereguje artykuły według ich ważności i odnajduje darmowe ich wersje. Wyobraźmy sobie poszukiwania w Internecie i umiejętność ograniczenia rezultatów naszych poszukiwań tylko do tekstów akademickich. Dzisiejszy Google uruchamia darmowa wyszukiwarkę właśnie w tym celu. Google Scholar wyszukuje tylko artykuły z czasopism, książki i raporty techniczne dotyczące zakresu naszych poszukiwań.
Wersja testowa wyszukiwarki jest dostępna na stronie:
Scholar Google
Przykładowo, jeżeli w normalnej wyszukiwarce Google wpiszemy słowa "human genome" otrzymamy 450000 a nawet więcej wyników. Wpisując te same słowa w Google Scholar otrzymamy tylko 113000 wyników i nie będą to strony WWW, ale źródłowe teksty dotyczące tego tematu. W tym przypadku numerem jeden na liście wyników będzie przełomowy artykuł "Initial sequencing and analysis of the human genome" opublikowany w 2001 roku w Nature.
Scholar Google jest oparta na tych samych zasadach, co normalny Google. Sercem programu jest unikalne rozwiązanie PageRank (TM) określające ranking znalezionych stron. Najwyżej cenione są te dokumenty, do których jest najwięcej odnośników ze stron cenionych przez Google. Algorytm wyszukiwania jest bardziej skomplikowany, gdyż łączy technikę PageRank z techniką wyszukiwania tekstów łącząc trafność znalezionych stron z ich wagą. Google analizuje całą zawartość strony w poszukiwaniu słów kluczowych, aby znaleźć odpowiedni dokument. Scolar Google pracuje podobnie z tym, że skupia się bardziej na wyszukiwaniu kluczowych słów niż odnośników do stron.
Scolar Google ma również dodatkową cechę. Każdy wynik wyszukiwania ma powiązania ze wszystkimi dostępnymi darmowymi wersjami, które można znaleźć na innych stronach, np. na osobistych stronach domowych.
Źródło: Nature
Komentarze
Przyrodnik.com | 2004-12-01 00:00:00
Wyszukiwarka sprawdza sie super ale przy wyszukiwaniu stron w jezyku angielskim, nie radzi sobie z polskimi stronami, wyswietlajac niekompletne wyniki z pominieciem wielu stron akademickich
tyka666 | 2004-12-05 00:00:00
Jak dla mnie rewelacja...jakos wole szukac z Google niz przez PubMed...