Komórki macierzyste o cechach embrionalnych w szpiku myszy
WP.pl / PAP | 2005-12-19
Polscy naukowcy pracujący w USA jako pierwsi w świecie zidentyfikowali w szpiku myszy komórki o cechach macierzystych komórek embrionalnych. Odkrycie to stanowi poważny krok na drodze do regeneracji ludzkich narządów - poinformował prof. Mariusz Z. Ratajczak z uniwersytetu w Kentucky.
Według nadzorującego projekt prof. Ratajczaka, dyrektora Programu Komórki Macierzystej w Centrum Rakowym na Uniwersytecie Louisville w Kentucky w USA, podobne komórki można by znaleźć także w szpiku kostnym innego ssaka - człowieka.
"Uważamy, że byłoby to alternatywne źródło najwcześniejszych rozwojowo komórek macierzystych, odpowiadające komórkom embrionalnym pozyskiwanym z zarodków. Możemy uniknąć dzięki temu kontrowersyjnego problemu pozyskiwania komórek macierzystych z zarodków dla celów badawczych i leczniczych" - poinformował.
Jak ocenił prof. Ratajczak, odkrycie w szpiku kostnym komórek o cechach macierzystych komórek embrionalnych "może stać się przełomem w rozwoju strategii opartych o wykorzystanie komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej".
Oznaczałoby to możliwość regeneracji chorych ludzkich narządów, np. mięśnia sercowego po zawale, lub uszkodzonego rdzenia kręgowego. Komórki te mogłyby także być skuteczne w leczeniu zniszczeń wywołanych przez udar mózgu, chorobę Parkinsona, cukrzycę, czy dystrofie mięśniowe (choroba mięśni cechująca się ich stopniowym zanikaniem).
Projekt realizowano od trzech lat. W skład zespołu prowadzącego badania na Uniwersytcie Louisville w Kentucky weszli obok prof. Ratajczaka: dr Magdalena Kucia, dr. Janina Ratajczak, mgr Marcin Wysoczyński i dr Ryan Reca.
Współpracowali z nimi ściśle naukowcy prowadzący badania w Polsce: zespół prof. Michała Tendery z Kliniki Kardiologii w Akademii Medycznej w Katowicach, a także prof. Bogusław Machaliński z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie oraz doc. Marcin Majka i dr Jarosław Baran z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Komórki macierzyste to jedyne komórki organizmu, które zachowują "wieczną młodość". Przez całe życie mają zdolność przekształcania się w dojrzałe komórki i tkanki. Największy potencjał rozwojowy mają zarodkowe komórki macierzyste, które mogą dać początek każdemu rodzajowi tkanki w naszym organizmie.
Źródło: Wirtualna Polsca / PAP
Komentarze
hematolog | 2006-01-13 00:00:00
Znam ten zespol i jego determinacje w znalezieniu tych komorek. To obala koncepcje plastycznosci komorek macierzystych!!!! Brawo...
Agnieszka | 2006-02-23 00:00:00
wow!! to jest coś!!