ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Wykryto genetycznie modyfikowany ryż LL Rice 601

ryż LL Rice 601W sierpniu w importowanym z USA ryżu długoziarnistym znaleziono próbki genetycznie modyfikowanego ryżu LL Rice 601. W całej Unii Europejskiej żadna z odmian transgenicznych ryżu nie jest dopuszczona do obrotu. W odpowiedzi Komisja Europejska zaostrzyła przepisy dotyczące importu ryżu z USA - musi uzyskiwać atest, iż nie zawiera odmian modyfikowanych genetycznie.

Brak gwarancji kontroli przy uprawie roślin transgenicznych, jak i późniejszym obrocie produktami jest jednym z głównych argumentów przeciwników GMO.

Ryż LL Rice 601 poprzez modyfikację genetyczną jest tolerancyjny na amon glufosynatu, aktywny składnik uniwersalnego herbicydu fosfinotrycyny. Glufosynat jest aminokwasem podobnym do glutaminianu, i będąc obecnym w komórce hamuje aktywność syntazy glutaminowej - enzymu, który wytwarza z glutaminianu glutaminę. Syntazaza glutaminy ma udział w detoksykacji amoniaku, przez co spadek jej aktywności powoduje wzrost stężenia amoniaku, rozrywanie błony komórkowej, przerwanie fotosyntezy, co w konsekwencji prowadzi to śmierci rośliny.
Fosfinotrycyna jest składnikiem wielu preparatów chwastobójczych produkowanych przez Aventis CropScience (m.in. Basta, Rely, Finale, and Liberty).
Uprawa ryżuTolerancję ryżu Liberty-Link (LL) Rice 601 na glufosynat uzyskano poprzez wprowadzenie do genomu rośliny gen PAT (kodującego enzym acetylotransferazę fosfinotrycyny) uzyskany z promienowca Streptomyces hygroscopicus. Enzym ten poprzez acetylację inaktuwuje glufosynat. W ten sposób na polu opryskiwanym herbicydem przeżywają tylko rośliny transgeniczne, chwasty - nie zawierające genu PAT, a przez to nie odporne na herbicyd - giną.

Ryż LL Rice 601 został opracowany przez Aventis CropScience. W USA został wprowadzony do środowiska w 1999 roku, uprawiany jest z przeznaczeniem spożycia dla ludzi, paszę dla bydła i przemysłowego wykorzystania. Próby polowe przeprowadzone w latach 1997-1998 nie wykazały występowania negatywnych skutków wpływu na środowisko, oraz zdrowie zwierząt i człowieka. Od 2006 roku uprawiany jest także w Kanadzie.

Komentarze

pionty-elemet | 2006-09-21 00:00:00
"W sierpniu w importowanym z USA ryży długoziarnisty" - cos tu jest nie tak w tym zdaniu. Skoro Miejscownik brzmi RYZY DLUGOZIARNISTY, to ciekaw jestem, jak brzmi Mianownik...ten RYZA DLUGOZIARNISTA? czy ten RYZE DLUGOZIARNISTE?

PS Podpowiem, ze ostatnio w NIemczech zrobil sie skandal, poniewaz ALDI mial na polkach ryz GMO...skad sie wzial i dlaczego, bada specjalny zespol...Chyba sie wybiore do ALDIego, ale pewnie juz wszystkie RYZE DLUGOZIARNISTE (a moze wszystkie RYZOM DLUGOZIARNISTOM) pousuwali...Ach Ci bezczelni Zieloni, oni zawsze wojuja i wojuja, tylko zatrucie szpinakiem (non-GMO) w USA to jakos przemilczeli...No coz, punkt widzenia GreenPiSdowcow nie zalezy widocznie od faktow naukowych tylko od tego, co aktualnie maja na obiad...

Marcin Kawa | 2006-09-21 00:00:00
Literówka każdemu może się zdarzyć ;) Poprawione.

expert | 2006-09-30 00:00:00
witajcie . wystarczy wejsc do supermarketów polskich i zobaczyć ten ryż w opakowaniach britta , sonko , uncle bens , doris , i kilku innych . w europejskich sklepach wycofuje się ryż amerykański długi ze względów bezpieczeństwa , u nas jemy tą genetykę a słuzby sanitarne śpią . smacznego

Nex | 2006-10-01 00:00:00
ja to tam pier... i tak w koncu wszyscy "zdechniemy" wiec po co sie martwic jakims modyfikowanym ryzem :s

człowiek-z-branży | 2006-11-14 00:00:00
ponieważ znaleziono zgodnie z oczekiwaniami ten sam ryż na polskich półkach ( nikt nie chce powiedzieć jakie to marki i jaki producent ) , problem dotyczy również nas . niestety efekt uboczny to duże problemy głównych firm ryżowych amerykańskich , a także znaczny wzrost cen na ryż w unii europejskiej . firmy ryzowe amerykanskie przeklinają to kukułcze jajko podrzucone przez w koncu europejską firmę Bayer Crop Science . a z innej beczki , czym zajmuje się w Indiach oddział Bayer CropScience w New Delhi ? ziemniaczkami ? ha ha ha . rice(a)schepens.pl