ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Polskie Noble 2006 rozdane

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz piętnasty przyznała nagrody za wybitne osiągnięcia i odkrycia naukowe, uznawane za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce, nazywane także polskim Noblem. Nagrodę w obszarze nauk przyrodniczych i medycznych otrzymał prof. dr hab. Mariusz Z. Ratajczak z Zakładu Fizjologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie oraz z Uniwersytetu w Louisville za odkrycie w szpiku kostnym oraz krwi pępowinowej komórek funkcjonalnie przypominających macierzyste komórki zarodkowe.

Takie komórki mogłyby być alternatywnym źródłem komórek macierzystych, pierwotnym stopniem rozwoju odpowiadającym embrionalnym komórkom, które w tej chwili pozyskiwane są z zarodków. Więcej na temat odkrycia informowaliśmy w materiale: Komórki macierzyste o cechach embrionalnych w szpiku myszy.

Komórki macierzyste pozyskiwane z ludzkich zarodków budzą wiele kontrowersji, dzielą naukowców. Przeciwko tego typu badaniom protestuje m.in. Watykan.Także i w Polsce przygotowany jest już projekt nowych regulacji prawnych zakazujących na terenie Polski jakichkolwiek badań na komórkach macierzystych pochodzących z ludzkich zarodków. Więcej informacji: Polskie NIE dla komórek macierzystych z ludzkich embrionów.

Pozostali laureaci polskich Nobli:
w obszarze nauk humanistycznych i społecznych:
prof. dr hab. Piotr Sztompka z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
za oryginalne opracowanie idei współczesnej socjologii pozwalające rozumieć wyznaczniki oraz dynamikę skomplikowanych zmian społeczeństw nowoczesnych przedstawione m.in. w książkach "Socjologia. Analiza społeczeństwa" oraz "Socjologia zmian społecznych";

w obszarze nauk ścisłych:
prof. dr hab. Tomasz Dietl z Instytutu Fizyki PAN za opracowanie potwierdzonej w ostatnich latach teorii rozcieńczonych półprzewodników ferromagnetycznych oraz zademonstrowanie nowych metod sterowania namagnesowaniem;

w obszarze nauk technicznych:
prof. dr hab. inż. Leon Gradoń z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej za opracowanie teorii procesów powstawania i transportu aerozoli i mikrocząstek w gazach i cieczach oraz jej wykorzystanie w urządzeniach technicznych i medycznych.

Wysokość nagrody w tym roku wyniosła po 150 tys. zł dla każdego z laureatów.

Źródło: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Komentarze

fan | 2006-10-26 00:00:00
Tak to zasluzona nagroda - Polak Profesor prowadzi swietnie polski zespol mlodych zdolnych ludzi. Za oceanem stanowia super wizytowke dla kraju - a w USA mowi sie o nich naprawde duzo.