ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Geny pantofelka

pantofelekSekwencjonowanie genomu pantofelka, znanego z lekcji biologi orzęska, zostało ukończone w 2004 roku. Teraz w Nature opublikowano dokładne wyniki analizy tej sekwencji - pantofelek posiada prawie 40 tysięcy genów, czyli więcej niż człowiek.

Projekt sekwencjonowania genomu pantofelka (Paramecium tetraurelia) przez międzynarodowe konsorcjum, w którego skład poza naukowcami z Niemiec i Francji wchodzili polscy uczeni z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, trwał 4 lata. Wstępne szacunki wskazywały na około 35 tysięcy genów, a teraz po dokładnej analizie okazało się, że jest ich 39 642. W ustaleniu tak dokładnej liczby pomogło to, że prawie każdy badany fragment sekwencji zawiera geny - są upakowane bardzo ciasno i stanowią aż 80% jego DNA. Nasze geny to niecałe 3% sekwencji genomu.

Obecność tak dużej ilość genów w genomie pantofelka naukowcy tłumaczą tym, że pierwotniaki potrafią żyć w bardzo wielu różnych środowiskach, jak w układach trawiennych i pokarmowych innych organizmów, czy w wodzie. Dostosowując się ewolucyjnie i funkcjonalnie do tych środowisk wykształciły tak złożony aparat genetyczny. Także wpływ miało to, że pantofelek to jedna komórka, która musi spełniać wszystkie funkcje życiowe, od poruszania się, przez pobieranie i trawienie pokarmu, do koniugacji (w celu rekombinacji) i rozmnażania (przez podział komórki).

Źródło: Gazeta.pl, Nature
Foto: Wikipedia

Komentarze

mikołaj | 2006-11-18 00:00:00
szukam funkcji zyciowych jakiego kolwiek organizmu