Nowatorska technika tworzenia szczepionek antynowotworowych
Kasia Kuleszewicz | 2007-04-21
Walka z nowotworami opierała sie dotychczas na opracowywaniu szczepionek, które miały wspomagać układ immunologiczny. Szczepionki przeciwko nowotworom nie mają jednak na celu im zapobiegać, a raczej wzmacniać odpowiedz układu immunologicznego na stany przednowotworowe. Szczepionki takie maja przewagę nad tradycyjną chemioterapią, ponieważ charakteryzują sie stosunkowo niską toksycznością i potencjalnie wysoką efektywnością.
Dotychczas projektowane szczepionki rzadko bezpośrednio stymulowały kluczowe komórki układu odpornościowego czyli limfocyty T pomocnicze.
Limfocyty T pomocnicze zawierają na swojej powierzchni receptory, które są w stanie rozpoznać i związać antygeny związane z nowotworem. Jak sie okazało, izolacja i stworzenie klonów tych antygenów jest niezwykle złożonym i czasochłonnym zajęciem, z którym zmagały sie grupy naukowców za każdym razem gdy szczepionka taka była opracowywana.
Zadania stworzenia nowej szczepionki przeciwko czerniakowi opartej na klonie antygenu podjęła sie grupa naukowców pod kierownictwem doktor D.Herlyn. Nowa technika klonowania i nowy nowotworowy antygen zostały opisane w artykule opublikowanym 15 kwietnia w czasopiśmie Cancer Research.
Celem serii badan była identyfikacja kluczowego antygenu nowotworowego w komórkach czerniaka, złośliwego nowotworu skóry. Naukowcy opracowali nowatorską metodę klonowania antygenów rozpoznawanych przez limfocyty T pomocnicze.
Nowa metoda pozwoli naukowcom na zaprojektowanie szczepionek zdolnych do bezpośredniej stymulacji limfocytów T pomocniczych, wspomagając tym samym rozwój szczepionek nie tylko przeciwko nowotworom, ale także innym chorobom infekcyjnym.
Obecnie używane szczepionki przeciwko czerniakowi pobudzają do wzmożonego działania białe komórki krwi zwane limfocytami cytotoksycznymi T. Pomimo że są one skuteczne w walce z komórkami rakowymi, nie są jednak w stanie zaktywować całego układu immunologicznego do walki z choroba, tak jak potrafią to limfocyty T pomocnicze.
Odkryty przez naukowców antygen nowotworowy to rybosomalne białko L8 (RPL8 – Ribosomal Protein L8). Jest ono idealnym kandydatem nadającym sie do użycia w szczepionce. Jak sie okazało, może on zaktywować zarówno limfocyty T pomocnicze jak i cytotoksyczne limfocyty T. Rybosomalne białko L8 jest zaangażowane w syntezę innych białek i jest obecne w każdej normalnej komórce. Badania wykazały, że nadekspresja genu kodującego to białko jest charakterystyczna nie tylko dla komórek czerniaka, ale także dla nowotworów piersi czy glejaków, czyli najczęstszego rodzaju nowotworów mózgu. Wskazuje to na potencjalnie szerokie zastosowanie opracowywanej szczepionki.
Nowa technika klonowania użyta została do sklonowania kopii antygenu RLP8 z komórek czerniaka. Naukowcy pokazali skuteczność antygenu w stymulacji odpowiedzi limfocytów T pomocniczych i innych limfocytów u 4 z 9 badanych pacjentów. Antygen nie wywoływał żadnej odpowiedzi u zdrowych osób.
Badania wykazały także, że antygen ten zawiera wiele epitopów zdolnych do wywoływania odpowiedzi immunologicznej. RLP8 może być zatem idealnym celem szczepionki dla pacjentów z nowotworami posiadającymi ten antygen. Opracowanie takiej „powszechnie” działającej szczepionki byłoby bardzo istotne, ponieważ dotychczasowo opracowane wywołują reakcje jedynie limfocytów T pomocniczych i ponadto nadają sie do leczenia tylko pojedynczych pacjentów.
Nowa technika klonowania natomiast pozwoli na szybsze pozytywne wyniki przyszłych badan. Aby zidentyfikować i sklonować antygen, komórki czerniaka, lub inne badane komórki zawierające antygeny są pozbawiane materiału genetycznego, z którego wykonuje sie bibliotekę komplementarnego DNA (cDNA). Biblioteka ta służy następnie do ekspresji sekwencji pojedynczych genów w komórkach odbiorczych. Ma to na celu odnalezienie komórki lub komórek z cDNA, które będą w stanie stymulować limfocytów T.
Tradycyjny, dotychczasowy sposób klonowania antygenów zakładał użycie dodatkowego etapu, znacznie komplikującego cały proces. Potrzebna była wiedza na temat markerów komórkowych, lub antygenów zgodności tkankowej II (HLA II), które służyły jako elementy restrykcyjne dla specyficznych limfocytów T. Należało wtedy sklonować ten element restrykcyjny i innych klas antygenów zgodności tkankowej i przenieść je to komórki odbiorczej, razem z biblioteką cDNA.
Nowa technika pozwala na ekspresję biblioteki cDNA w bakteriofagach, które są następnie inkubowane z limfocytami B, pobranymi od tego samego pacjenta, od którego pochodziły limfocyty T. Ponieważ limfocyty B prezentują na swojej powierzchni antygeny, kiedy dostarczone im są bakteriofagi, produkują one białka kodowane przez geny biblioteki cDNA i prezentują je na swojej powierzchni. Nowa technika eliminuje zatem potrzebę transferu genów kodujących HLA do komórki odbiorczej, a także dopasowywania genów do każdej komórki limfocytu T. Pozwala to limfocytom B na prezentowanie białek limfocytom T w zakresie ich własnej klasy II HLA.
W przyszłości, grupa badawcza pod kierownictwem dr. Herlyn planuje użyć antygeny RPL8 do opracowania szczepionki dla pacjentów z zaawansowanym stadium nowotworu skory.
Źródlo:
Swoboda, R.K. et. al. (2007) Shared MHC Class II–Dependent Melanoma Ribosomal Protein L8 identified by Phage Display. Cancer Research 67: 3555-3559.
Komentarze
Gość | 2007-05-19 00:00:00
"Leczyć byle nie wyleczyć" - to jest motto koncernów farmaceutycznych. Bowiem leki na nowotwory są bardzo drogie (za sprawą patentów), dają POTĘŻNE zyski i jest PEWNY płatnik (czyli państwo poprzez ubezpieczenia społeczne). Chory idzie do lekarza, lekarz zaleca chemię, chemia kosztuje krocie, państwo (czyli my wszyscy) za chemię płaci, pacjent żyje dłużej także można więcej na nim zarobić, potem pojawiają się najczęściej przerzuty i znowu się zarabia, aż do śmierci pacjenta.
Czytam o ciągłym progresie w walce z rakiem, a tak naprawdę to zawracanie kijem Wisły, bo w interesie tych którzy te leki mają produkować nie leży wynalezienie sposobu na naprawdę skuteczny (leczący) lek. Na chemioterapię w życiu bym się nie zdecydował (zresztą jak większość lekarzy-onkologów). Raz, że chemia niszczy cały organizm, dwa, że najczęściej przedłuża życie (o miesiące najczęściej), ale ma taki efekt uboczny, że powoduje nowotwory wtórne.
Niech znajdą się w końcu do cholery ludzie odważni i udowodnią, że warto być biotechnologiem, że te 100 lat w walce z rakiem zostało zakończone zwycięstwem! Przecież to żałosne jest co się dzieje w 'walce' z tą chorobą.
Gówniani panowie z koncernów farmaceutycznych to największa przeszkoda w nowatorskich przedsięwzięciach i w odkrywaniu oraz wprowadzaniu działających, o małych skutkach ubocznych leków!
Poza tym są rzeczy o których 'filozofom się nie śniło' i radzę spróbować tym którzy zajmują się nauką i udowodnić że ta metoda - o której zaraz - nie działa (- nie udowodnicie, bo się nie da!) a jak działa to dlaczego - "Metoda samoleczenia BSM". Niszczy nowotwory i są na to setki przykładów. Najlepiej ambulatoryjnie spróbować i szczeny poopadają. Zresztą co niektórzy lekarze już o tym wiedzą i po cichu doradzają!
Co dalej. Kanadyjscy naukowcy wpadli na DCA. Oczywiście przemilczano - no bo przecież nie da się opatentować! Ale dziś jest internet i tak łatwo nie można już ludźmi manipulować i blokować informacji. Dla wszystkich którzy szukają metod innych niż te które nabijają kabzy bogatym panom z koncernów, a skorumpowanych i ograniczonych lekarzy wysyłają na wycieczki zagraniczne: http://www.thedcasite.com/ - strona po angielsku, ludzie sami testują NaDCA na sobie wbrew FDA czy jak się ta gówniana organizacja przestępcza nazywa...
Życzę wszystkim zdrowia, a polskim naukowcom wiele siły żeby przebić się przez mur obojętności dla skutecznych leków, innowacyjnych pomysłów, siły i wytrwałości oraz dużo, dużo... szczęścia!
ed | 2008-05-22 22:29:01
http://apoptoza.pl - polska wersja www.thedcasite.com - tlumaczenia e-maili, artykulow, wspolpraca z http://www.tnij.org/glejak_forum, na ktorym mozna poczytac watki polskich pacjentow stosujacych nadca
eduardo | 2008-12-12 20:57:43
jeśli chodzi o NaDCA to tutaj znajdziecie dodatkowe info:
Skrócony opisy dotychczasowych sukcesów w leczeniu (przetłumaczone z thedcasite):
1. Nowotwór skóry i DCA - zdjęcia -
http://apoptoza.pl/127/
2. Guz mózgu (redukcja masy guza):
Skany TK Guzy mózgu NaDCA + Radio oraz info Avistin + NaDCA
http://blog.apoptoza.pl/2008/03/29/skany-tk-guzy-mozgu-avistin-nadca-50-masy-guza-i-nadca-radio/
3. Zmniejszenie się raka płuc, kompletna regresja guzów mózgu i wątroby:
http://blog.apoptoza.pl/2008/02/13/raport-pacjenta-z-wloch-nowotwor-pluca/
4. Zmniejszenie raka płuc i węzłów chłonnych:
http://blog.apoptoza.pl/2008/03/02/wyniki-zony-oracle/
5. Prawdopodobnie pełna remisja guza dróg żółciowych (Cholangiocarcinoma)
http://blog.apoptoza.pl/2008/03/28/nowotwor-przewodow-zolciowych-billa/
6. Chłoniak Nieziarnowany
http://blog.apoptoza.pl/2008/02/14/terapia-marka-chloniak-nieziarniczny/
7. Blisko całkowitej regresji nowotworu płuc Tom’a McGhee
http://blog.apoptoza.pl/2008/04/03/blisko-calkowitej-regresji-nowotworu-pluc-tome28099a-mcghee/
8. Glejak IV w remisji - zatrzymanie wznowy - zmniejszenia masy guza - NaDCA+ Temodal
http://blog.apoptoza.pl/2008/04/03/glejak-iv-w-remisji-zatrzymanie-wznowy-zmniejszenia-masy-guza-nadca-temodal/
Raport z Medicor Cancer Centers:
http://blog.apoptoza.pl/2008/04/02/dane-obserwacyjne-medicor-cancer-centree28099s-uaktualnienie/
http://apoptoza.pl/historia-nowotworu-prostaty-wim-huppesa/
http://apoptoza.pl/nowotwory-podscieliskowe-przewodu-pokarmowego-i-dca-gist/
http://apoptoza.pl/terapia-nowotworu-watroby-oparta-o-medycyne-naturalna/
http://apoptoza.pl/glioblastoma-dca-tm-tetrathiomolybdate-inhibitor-angiogenezy-avastin-dziala-podobnie/
oraz odnośnie tego historia osoby z tego przypadku któremu rząd norweski zablokował możliwość odbieranie DCA z Kanady u którego dzięki zdalnej terapii za pomocą DCA oraz TM guz uległ zmniejszeniu o 50.
Skany artykułu z norweskiej gazety:
http://thedcasite.com/images/Norway1.jpg
http://thedcasite.com/images/norway2.jpg
http://thedcasite.com/images/Norway3.jpg
http://thedcasite.com/images/Norway_blocks_DCA_clip_image001.jpg
http://apoptoza.pl/przypadek-2-czerniak-z-przerzutami-do-mozgu/
http://www.medicorcancer.com/DCA-CaseStudy1.html
http://www.medicorcancer.com/DCA-CaseStudy1.html
http://aj-press.home.pl/glejak/phpBB2/viewtopic.php?p=8430#8430
http://aj-press.home.pl/glejak/phpBB2/viewtopic.php?p=8430#8430
NaDCA + Gleevac - Całkowita remisja Glioblastoma
Fenomenalna Odpowiedz guza mózgu na NaDCA + Gleevac
http://blog.apoptoza.pl/2008/09/05/nadca-gleevac-calkowita-remisja-glioblastoma/
Raport poprawy stanu zdrowia pacjenta z nowotworem nerki
http://blog.apoptoza.pl/2008/09/14/raport-poprawy-stanu-zdrowia-pacjenta-z-nowotworem-nerki/
Chłoniak Pana D. - zdumiewająca odpowiedź na terapie DCA (bez chemii i radioterapii)
http://blog.apoptoza.pl/2008/09/16/chloniak-pana-d-zdumiewajaca-odpiwedz-na-terapie-dca-bez-chemii-i-radioterapii/
oraz link do artykułu online:
http://www.vol.no/nyhet.asp?F=F&N=19969
Dodatkowe info na temat NaDCA można znaleźć na stronie http://apoptoza.pl oraz na http://puredca.com a także http://cancer.vc