Nowe laboratorium BioCentrum w Krakowie
BioCentrum | 2008-12-13
Krakowska firma biotechnologiczna BioCentrum otworzyła dzisiaj oficjalnie w Krakowie nowe laboratorium badawczo-rozwojowe, zlokalizowane w budynkach III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gronostajowej. Nowe laboratorium BioCentrum umożliwia prowadzenie zaawansowanych badań biochemicznych oraz pracę z liniami komórkowymi. Badania takie są wykorzystywane w procesie opracowywania innowacyjnych leków oraz różnego rodzaju analizach dla firm farmaceutycznych i chemicznych.
BioCentrum wykonuje dla firm farmaceutycznych i instytucji naukowych badania w zakresie:
- badań przedklinicznych ADME (absorpcji, dystrybucji, metabolizmu oraz wydalania)
- badań farmakodynamicznych leków (testy na liniach komórkowych)
- chemii białek (sekwencjonowanie białek, izolacja białek ze źródeł biologicznych, opracowanie technik oznaczania nietypowych antygenów białkowych, analizy chromatograficzne),
- konstrukcji przeciwciał monoklonalnych
- krystalografii
- syntez chemicznych
Wartość inwestycji BioCentrum w adaptację i wyposażenie laboratorium wyniosła 1,9 mln PLN. Zakupiono min. sprzęt analityczny: spektrometr masowy i wysoko sprawny chromatograf cieczowy, spektrofluorymetr i spektrofotometr oraz wyposażenie do syntez chemicznych i laboratorium komórkowego. Sercem nowego laboratorium BioCentrum jest system zarządzania laboratorium firmy STARLIMS, umożliwiający zdalny dostęp do danych z projektów badawczych klientom firmy.
Źródłem finansowania inwestycji były środki własne wypracowane przez spółkę, kapitał wniesiony przez Selvita sp. z o.o. inwestora strategicznego BioCentrum od marca 2008 oraz dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa przyznana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
„Nowe laboratorium umożliwi uzyskanie certyfikatu DLP (dobrych praktyk laboratoryjnych) przez naszą firmę i przyczyni się do ugruntowania pozycji rynkowej BioCentrum w Polsce i zagranicą” powiedział Prof. Adam Dubin, Wiceprezes Zarządu BioCentrum. „Będziemy także mogli zatrudnić nowych pracowników i szybciej realizować bieżące projekty badawcze. W ostatnich miesiącach uczestniczyliśmy w licznych targach i konferencjach branżowych, takich jak International Contract Services Expo we Frankfurcie, Biotechnica w Hamburgu, Bench2Boardroom w Cambridge oraz BioForum w Łodzi i spodziewamy się znacznego wzrostu popytu na usługi naszej firmy.”
Obecnie w laboratoriach BioCentrum prowadzone są projekty związane min. z lekami przeciwnowotworowymi, przeciwpsychotycznymi i chorobami układu odpornościowego. BioCentrum produkuje również innowacyjne enzymy stosowane min. w badaniach nad nowymi szczepionkami.
O Biocentrum
BioCentrum jest prywatnym przedsiębiorstwem działającym w obszarze biotechnologii. Jednym z jego głównych celów jest ułatwienie kontaktów między badaczami uniwersyteckimi, a firmami sektora farmaceutycznego. Firma powstała w czerwcu 2004 roku, przy wsparciu władz rektorskich Uniwersytetu Jagiellońskiego i Dziekana Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, a także Centrum Innowacji i Transferu Technologii UJ. Jest w gronie członków założycieli Polskiej Platformy Technologicznej Biotechnologii, Klastra Life Science w Krakowie oraz Polskiej Izby Przemysłowej Zaawansowanych Technologii, działa aktywnie w Akademickim Centrum Technologicznym AKCENT Małopolska oraz w projekcie Małopolskie Centrum Biotechnologii.
Firma wykonuje własne prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe w zakresie czynników wirulencji bakterii jako potencjalnych celów terapeutycznych oraz peptydów antybakteryjnych jako możliwych antybiotyków, prowadzi też zlecone prace B+R oraz usługi naukowo-badawcze, obejmujące opracowanie i produkcję w skali laboratoryjnej mysich przeciwciał monoklonalnych. Przyjmuje zlecenia na analizy sekwencjonowania i składu aminokwasowego, elektroforezy oraz oczyszczania białek. Specjalizuje się w produkcji wysoko-oczyszczonych i wysoko-aktywnych enzymów, inhibitorów i innych białek aktywnych biologicznie, w tym białek rekombinowanych w bakteryjnych systemach ekspresyjnych.
BioCentrum wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim jest współwłaścicielem dwóch zgłoszeń patentowych w zakresie biotechnologii. Jest także udziałowcem spółki Mabion, opracowującej terapeutyczne przeciwciała monoklonalne.
Źródło: informacja prasowa BioCentrum
Profesor Adam Dubin.
Pracownicy BioCentrum ( od lewej strony ) - Maja Sochalska, Igor
Różański, Miłosz Gruca, Paweł Mak, Barbara Węglarz, Robert Królicki, (na
dole) Anna Kłyś, Jan Smagur.
Goście otwarcia nowego laboratorium BioCentrum.