ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Nowotwory, rak

Nowotwory, rak

Badania melanomy przeczą modelowi rakowych komórek macierzystych

Zyskująca popularność hipoteza występowania komórek macierzystych w różnych rodzajach raka zachwiała się pod wpływem ostatnich doniesień. Zastosowanie udoskonalonego modelu stawia pod znakiem zapytania obecność tych komórek w melanomie - inaczej czerniaku, jednej z najgroźniejszych odmian raka skóry.

To co najlepsze z kurkumy

Od wieków kurkuma jest postrzegana nie tylko jako smaczna przyprawa, ale także jako źródło cennych właściwości leczniczych, do których zalicza się działanie przeciwgrzybiczne, antybakteryjne, a nawet przeciwnowotworowe. To ostatnie jest ciągle egzaminowane, a badania dają obiecujące rezultaty. Niedawno naukowcy postanowili skonstruować, przy użyciu projektowania komputerowego, cząstkę zbudowaną z najcenniejszych fragmentów składników kurkumy, która ma pomóc w walce z rakiem.

NSP w onkologii

Kilka lat temu naukowcy odkryli, że podczas procesu apoptozy biorą udział geny, kodujące białka, które ze względu na unikalną budowę nazwano: Novel Structure Proteins (NSPs). Prężnie rozwijające się badania dają szanse na zastosowanie NSPs, jako markerów w testach diagnostycznych. Ważnym odkryciem była obserwacja oddziaływania niektórych izoform NSP z białkiem biorącym udział w podziałach komórkowych - B23.

Cisplatyna - stary lek, nowe zastosowanie

Ostatnie badania szczecińskich naukowców dowodzą, że używany od ponad 30 lat lek – cisplatyna, zyskał nowe zastosowanie w leczeniu raka piersi. Wyniki są bardzo obiecujące- jak podkreśla prof. Jan Lubiński. Trwają badania nad użyciem tego leku również w przypadku innych rodzajów nowotworów.

Tyverb (lapatynib) - doustny lek celowany w terapii raka piersi

Firma GlaxoSmithKline ogłosiła, że Komisja Europejska wydała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu dla preparatu Tyverb® (lapatynib), pierwszego doustnego, podwójnie celowanego leku drobnocząsteczkowego, we wszystkich 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Lapatynib, w kombinacji z kapecytabiną, jest wskazany do leczenia pacjentek z zaawansowanym lub przerzutowym rakiem piersi, u których występuje nadekspresja ErbB2 (HER2). Choroba musi mieć charakter progresywny po wcześniejszej terapii z użyciem antracyklin i taksanów, oraz terapii trastuzumabem raka piersi z przerzutami.

Białaczka a rakowe komórki macierzyste

Nowy mysi model ostrej białaczki limfoblastycznej może się przyczynić do rozwoju badań nad tą chorobą, prowadzącą dziś u około 20-30% pacjentów do śmierci. Pozwolił on także naukowcom zweryfikować teorię rakowych komórek macierzystych powodujących białaczkę.

Kluczowy gen angiogenezy zidentyfikowany

Najnowsze odkrycie australijskich naukowców może zrewolucjonizować leczenie nowotworów. Zidentyfikowali oni gen RGS5, który jest odpowiedzialny za rozwój naczyń krwionośnych stanowiących układ krążenia guza, czyli za proces angiogenezy. Usunięcie genu prowadzi do zmian w nowotworowych naczyniach krwionośnych, co ułatwia przepływ przez nie komórek układu odpornościowego. Dzięki temu znowelizowane leczenie raka mogłoby być znacznie skuteczniejsze i wywoływać mniej efektów ubocznych.

Czerwone wino kontra nowotwór trzustki

czerowne winoResweratrol, składnik czerwonego wina, zawarty również w skórce winogron i niektórych innych owoców, może istotnie hamować rozwój nowotworowych komórek trzustki. Prozdrowotne działanie winnego trunku było znane od dawna. Z czasem jednak przedstawione zostały dowody naukowe, a ostatnio grono jego zalet powiększyło się o kolejną.

Diabeł tasmański zagrożony tajemniczą formą raka

Diabeł tasmański (Sarcophilus harrisii), jest drapieżnym torbaczem rozmiarów średniego psa. Od kilku lat obserwuje się masowe wymieranie jego populacji, atakowanej przez nieznany czynnik, powodujący rozwijanie się guzów rakowych na szczękach.

Nanostruktury w walce z nowotworami

Coraz bardziej popularna nanotechnologia poszerza swoje kręgi, wkradając się do wielu dziedzin nauki, w tym także medycyny. W jaki sposób przyczyniła się do wzbudzenia nowych nadziei w walce z rakiem? Amerykańscy naukowcy wdrażając nanostruktury kierowali się, nie tyle zwiększeniem skuteczności działania podawania leku, ale także badaniem mechanizmu rozwoju nowotworu.

1234567