ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Nowotwory, rak

Nowotwory, rak

Nowatorska technika tworzenia szczepionek antynowotworowych

Walka z nowotworami opierała sie dotychczas na opracowywaniu szczepionek, które miały wspomagać układ immunologiczny. Szczepionki przeciwko nowotworom nie mają jednak na celu im zapobiegać, a raczej wzmacniać odpowiedz układu immunologicznego na stany przednowotworowe. Szczepionki takie maja przewagę nad tradycyjną chemioterapią, ponieważ charakteryzują sie stosunkowo niską toksycznością i potencjalnie wysoką efektywnością.

Odkrycie u roślin sposobem na raka?

Odkryto, że roślinny hormon - auksyna wchodzi w interakcje z receptorem TIR1 (Transport Inhibitor Response 1). Może to mieć wielki wpływ na leczenie ludzkich chorób, ponieważ TIR1 jest bardzo podobny do ludzkich enzymów biorących udział w rozwoju nowotworów.

Zidentyfikowano prerakowe komórki macierzyste

Komórki macierzyste nie tylko są wielką nadzieją medycyny. Są również, jak dowiedziono, źródłem nowotworów. Jednak powstawanie macierzystych komórek raka było do dziś tajemnicą - gdyż właśnie zidentyfikowano tzw. prerakowe komórki macierzyste (pCSCs). Wyniki ich doświadczeń otwierają nowe możliwości w leczeniu oraz zapobieganiu nowotworom.

Nowy mechanizm podziału komórek macierzystych

komórki macierzyste, nerwoweZaburzenia w podziałach komórek mogą skutkować niekontrolowaną proliferacją, która jest podłożem rozwoju nowotworów. Komórki macierzyste, których podstawowym elementem trwania są podziały komórkowe mają ten proces niezwykle precyzyjnie kontrolowany. Jednak czasem i w ich przypadku zdarzają się pomyłki i niekontrolowane podziały, co sprawia że są wtedy bardziej podobne do śmiercionośnych komórek nowotworowych. Badania nad neuronalnymi komórkami macierzystymi u muszki owocowej ujawniły mechanizm zarządzający tymi podziałami. Może mieć to potencjalne zastosowanie w walce z nowotworami.

Arszenik - wróg czy przyjaciel?

Znany jako groźna trucizna tlenek arsenu może się okazać bardzo skuteczny w aktywowaniu szlaku programowanej śmierci komórki - apoptozy. Naukowcy dowiedli, że to jaką rolę będzie pełnił w komórce - negatywną czy pozytywną, zależy od tego, do jakich komórek zostanie wprowadzony. Czy nadal może być tylko czynnikiem szkodliwym, rakotwórczym czy może będzie używany w chemioterapii?

Jaja transgenicznych kur przeciw nowotworom

KuraOtrzymano transgeniczne kury, które znoszą jaja zawierające przeciwciała monoklonalne i ludzki interferon. Białka te wchodzą w skład leków wykorzystywanych w terapiach przeciw nowotworom i infekcjom wirusowym. Kurczaki wyhodował zespół z Roslin Institute w Edynburgu - tego samego gdzie powstała owca Dolly.

Otwierane laserowo kapsułki w walce z nowotworami

Sztuką w leczeniu guzów nowotworowych jest precyzyjne ich niszczenie - aby przy tym nie uszkodzić zdrowych, otaczających komórek. A obecnie często stosowana chemioterapia z dobrym skutkiem niszczy komórki nowotworowe, ale niestety powoduje ogromne szkody dla całego organizmu. Dlatego ciągle poszukiwany jest sposób na zniszczenie tylko nieprawidłowo dzielących się komórek. Jedną z takich metod może być przetransportowanie leków zamkniętych w mikrokapsułkach do wnętrza guza, a następnie precyzyjne ich uwolnienie.

Magnetyczna nanotechnologia w walce z rakiem

Od dłuższego czasu wiadomo, że magnetyzm jest fundamentalną własnością wszystkich materiałów i znalazł on szerokie zastosowanie zarówno w elektronice jak i biologii, przy produkcji dysków twardych oraz przy obrazowaniu rezonansem magnetycznym. Magnetyzm ma też potencjalnie ogromne możliwości zastosowania na nanoskalę.

Kolejny gen odpowiedzialny za przerzuty nowotworów

Nowy gen należy do rodziny genów białkowych - S100P, która przyczynia się do przerzutów komórek nowotworowych z nowotworu pierwotnego do innych części ciała.

Nowe odkrycia w terapii nowotworów mózgu

Glejak, nowotwory mózguUdało się znaleźć sposób na zmniejszenie oporności komórek nowotworowych na leki. Badania opierały się na manipulacji złożonymi szlakami biochemicznymi w celu wywołania w komórkach indukowanej śmierci, czyli apoptozy. Kluczowym elementem terapii jest lek stosowany podczas leczenia cukrzycy typu II. Odblokowanie kaskady kaspaz, zatrzymanej w procesie nowotworzenia, oraz użycie dotychczas stosowanych leków przeciwnowotworowych pozwoli na skuteczniejszą walkę z rakiem.

1234567