ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Nowy szlak komórkowy

Naukowcy z Oregon State University po raz pierwszy zidentyfikowali białko, które może przenikać błony komórek roślinnych. Do tej pory było wiadomo, że tylko wirusy i bakterie mogą przenikać ściany komórkowe roślin, jednak nigdy wcześniej nie stwierdzono, że samo białko jest to tego zdolne.

Najciekawsze jest to, że nowo odkryty mechanizm biologiczny ma zadziwiające podobieństwo do szlaku białek funkcjonujących w komórkach ssaków. Naukowcy twierdzą, że być może jest to cecha, która pochodzi sprzed ponad 600 milionów lat, kiedy to od wspólnego przodka wyodrębniły się drogi ewolucyjne roślin i zwierząt.

Według Lindy Ciuffetti, profesor botaniki i patologii roślin, jest to furtka w komórkach roślinnych, która istniała zawsze a po prostu my nie mieliśmy o niej żadnego pojęcia. „Wirusy i bakterie były znane z tego, że wprowadzały białka do komórki, ale w tym przypadku mamy do czynienia z samym białkiem, które przekracza barierę ściany komórkowej bez niszczenia jej integralności.”

W badaniach użyto odmiany patogenicznego grzyba Pyrenophora triticirepentis , który u pszenicy powodował brunatną plamistość liści, chorobę roślinną , która występuje na całym świecie, a czasami może spowodować nawet 50% straty plonów. Grzyby te produkują wiele toksyn, które atakują pszenicę, redukując płodność i powodując słabsze wypełnienie ziarniaków. Cechą charakterystyczną jest powstawanie na liściach żółtych plam z ciemnymi punktami.

Prof. Ciuffetti większość swojej kariery poświęciła studiowaniu tych selektywnych pod względem gospodarza toksyn. „Do tej pory nie wiedzieliśmy jak białka produkowane przez te grzyby powodowały chorobę – czy powodowały to z zewnątrz czy wewnątrz komórki. Nikt inny wcześniej nie wykazał, że białka mogą się poruszać bez pomocy patogenu. W tym przypadku jednak białko przenika błony komórkowe i wchodzi w interakcje z chloroplastami, w końcowym efekcie prowadząc do śmierci komórki.”

Naukowcy twierdzą, ze prawdopodobnie ten sam mechanizm może zostać wykryty w innych komórkach nie tylko pszenicy, i możliwe że będzie to jeszcze inny rodzaj białek.

Dzięki tym badaniom w przyszłości otrzymamy nowe narzędzie do przenikania błon komórek roślinnych i prawdopodobnie do manipulowania ich zachowaniem w korzystny dla nas sposób – by rosły szybciej, były odporne na choroby i bardziej wydajne.

Źródło: Oregon State University, Ext.nodak.edu

Komentarze

BONZO | 2005-12-15 00:00:00
yyyyyy!!!!!!