ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Organizmy transgeniczne, GMO

Organizmy transgeniczne, GMO

*Dajmy możliwość wyboru* - rozmowa z rzecznikiem Monsanto Polska

Rozmowa z panem Robertem Gabarkiewiczem, rzecznikiem prasowym Monsanto Polska, na temat działalności koncernu, zasadności wprowadzania upraw transgenicznych, o wątpliwościach i korzyściach z tym związanych.

List do premiera RP w sprawie działań rządu dotyczących GMO

List do premiera PR wystosowany przez Zarząd Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Biochemicznego w sprawie działań rządu dotyczących organizmów modyfikowanych genetycznie.

Minister rolnictwa nie chce GMO - aktualizacja

Stanowisko rządu co do uprawy roślin transgenicznych w Polsce zostało poznane na początku lutego. Wycofano wtedy spod obrad projekt ustawy o GMO poprzedniego rządu, gdyż nie zakazywał całkowicie upraw roślin transgenicznych na terenie kraju. Projekt nowej ustawy jest w trakcie opracowywania. Tymczasem minister rolnictwa chce zakazać importu roślin genetycznie modyfikowanych, handlu nimi, ich tranzytu, a nawet badań laboratoryjnych nad nimi. Wiceminister rolnictwa już zalecił podległym resortowi ośrodkom naukowym dostosowanie się do swojej koncepcji Polski całkowicie wolnej od GMO - donosi serwis Gazeta.pl.

Rząd przeciwny GMO

Rząd nie chce żywności transgenicznej w Polsce. Projekt nowelizacji ustawy o GMO opracowany przez poprzednią władzę został wycofany ze wtorkowych obrad, gdyż nie był całkowicie zgodny stanowiskiem aktualnego rządu, nie dość dobrze zabezpieczał Polskę przed GMO. Aktualnie trwają prace nad nowym projektem, który by całkowicie uniemożliwiał uprawę roślin transgenicznych.

Greenpeace: WTO przeciwko europejskim konsumentom i rolnikom

Prawo konsumentów do powiedzenia "NIE" żywności modyfikowanej genetycznie jest zagrożone działaniami Światowej Organizacji Handlu, ostrzega Greenpeace. Problem niestety dotyczy także naszego kraju.

Kukurydza MON863 i GA21 dostępne w Unii jako żywność

Kukurydza MON863 i GA21Komisje Europejska zezwoliła na sprzedaż jako żywność dwóch odmian transgenicznej kukurydzy. Kukurydzy MON863 odpornej na szkodniki korzeni, importowanej już w calach paszowych i GA21 z tolerancją na środki ochrony roślin, nowej w Unii. 10 letnie zezwolenie wyklucza uprawę tych odmian.

Powierzchnia upraw GMO na świecie stale wzrasta

GMO RaportPopyt ze strony rolników przesądził o corocznym dwucyfrowym wzroście areału upraw biotechnologicznych od czasu ich komercjalizacji dziesięć lat temu. W roku 2005 uprawy biotechnologiczne pojawiły się w czterech nowych krajach i zaangażowały dodatkowe ćwierć miliona rolników, co jest częścią wzrostu o 11 procent światowego areału tych upraw - mówi raport dr Clive Jamesa, prezesa i założyciela ISAAA, Międzynarodowego Instytutu Propagowania Upraw Biotechnologicznych.

Transgeniczna kukurydza na niedobór żelaza

transgeniczna kukurydzaStworzona została genetycznie modyfikowana kukurydza, która może się stać wydajnym źródłem żelaza. Niedobór tego mikroelementu jest poważnym problemem żywieniowym w krajach rozwijających się. Dieta uboga w żelazo, dotykająca prawie dwóch miliardów ludzi, jest przyczyną anemii u dzieci, chronicznego znużenia u dorosłych. Wyniki doświadczenia zostały opublikowane w grudniowym Plant Molecular Biology.

Transgeniczny pomidor odporny na suszę

Pomidor modyfikowany genetycznieGenetycznie zmodyfikowaną odmianę pomidora, odporną na suszę, uzyskali naukowcy amerykańscy. Dzięki tej samej metodzie można będzie uodpornić na niedobory wody również inne rośliny uprawne - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Transgeniczna świnia dawcą organów dla ludzi?

Około stu potomków pierwszej w Polsce transgenicznej świni - TG 1154 (z genem mogącym znieść immunologiczną barierę międzygatunkową) urodziło się do tej pory w Instytucie Zootechniki w podkrakowskich Balicach. Co najmniej kilka egzemplarzy tych zwierząt to tzw. homozygoty o szczególnej wartości do dalszych badań.

1234567891011121314151617