ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Organizmy transgeniczne, GMO

Organizmy transgeniczne, GMO

Modyfikacje genetyczne szkodliwe dla środkowiska

Wyniki czwartego i ostatniego testu w ramach programu FSE dotyczącego upraw żywności transgenicznej w Wielkiej Brytanii wskazują, że modyfikowany genetycznie rzepak jest bardziej szkodliwy dla środowiska niż jego tradycyjna odmiana.

*Złoty ryż* jeszcze bardziej złoty

złoty ryżNaukowcy pracujący dla firmy biotechnologicznej Syngenta otrzymali genetycznie zmodyfikowaną odmianę tzw. złotego ryżu, która produkuje około 20 razy więcej β-karotenu, niż poprzednia odmiana. Mają nadzieję, iż jego uprawa w tzw. krajach Trzeciego Świata, pomoże zmniejszyć niedobór witaminy A u tamtejszych ludzi. β-karoten jest związkiem będącym prekursorem witaminy A. Organizm nie potrafi samodzielnie go wyprodukować, dlatego musi być dostarczany w pożywieniu, w przeciwnym wypadku człowiek jest narażony na objawy niedoboru witaminy A. Jednym z nich jest ślepota dzieci.

2-letni zakaz uprawy kukurydzy MG w Polsce?

Rada Ministrów przyjęła reasumpcję decyzji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu stosowania do siewu materiału genetycznie zmodyfikowanych odmian kukurydzy linii MON 810 oraz obrotu tym materiałem.

PFB: Polski rolnik chce GMO

Większość polskich rolników opowiada się za możliwością uprawy w naszym kraju roślin modyfikowanych genetycznie (GMO) - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Federacji Biotechnologii (PFB). Jak podkreślano na poniedziałkowej konferencji prasowej PFB w Warszawie, żywność z takich roślin jest bezpieczna dla zdrowia człowieka.

Kontrola produktów w zakresie zawartości GMO

W dniach 8-30 listopada 2004 JHARS przeprowadziło kontrolę artykułów spożywczych pod kątem zawartości organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Kontrola wykazała, że izolaty i koncentraty białka sojowego oraz w mniejszym stopniu mąka sojowa i kukurydziana, były najczęściej wprowadzanymi na polski rynek artykułami rolno – spożywczymi potencjalnie zawierającymi produkt GMO.

Greenpeace wzywa do wstrzymania upraw GMO w Europie

protest greenpeaceMinistrowie Środowiska krajów UE dyskutują nad żądaniem Austrii, by zakazać uprawy modyfikowanej genetycznie kukurydzy stworzonej przez firmę Monsanto, a oznaczanej symbolem MON810. Austria jest przeciwko dopuszczeniu do uprawy tej kukurydzy, ponieważ nie istnieje system monitoringu jej oddziaływania na środowisko, a także nie ma systemu prawnego, który dawałby wystarczającą ochronę rolnikom opowiadającym się za uprawami wolnymi od GMO.

Komunikat i informacja dotycząca kukurydzy MON 810

W związku z licznymi, wpływającymi do Ministerstwa Środowiska pytaniami dotyczącymi m.in. możliwości wystąpienia przez Polskę na podstawie tzw. klauzuli bezpieczeństwa o niedopuszczenie na nasz rynek kukurydzy MON 810, przekazana została oficjalną informację Ministerstwa Środowiska w powyższej sprawie.

Otwarte źródło wiedzy w biotechnologii roślin

W najnowszym numerze magazynu Nature ukazał się artykuł opisujący możliwość przeprowadzenia wektorowego transferu genów do roślin z wykorzystaniem innych niż Agrobacterium tumefaciens mikroorganizmów, a dokładnie symbiotyczne bakterie: Rhizobium, Sinorhizobium i Mesorhizobium (znane ze szkolnego przykładu symbiozy - tworzenia brodawek na korzeniach roślin motylkowych).

Protest Greenpeace przeciw GMO w Polsce

Greenepace przeciw GMOPolicja usunęła 30 działaczy organizacji "Greenpeace" sprzed Kancelarii Premiera. Pikietowali oni budynek, protestując przeciwko zezwoleniu na uprawę i sprzedaż w Polsce genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy. Akcja trwała 2 godziny. Kilku demonstrantów wspięło się po drabinach na balkon nad głównym wejściem do budynku i rozwiesiło transparent z hasłem "Stop GMO, póki nie jest za późno".

Wyniki raportu Greenpeace

greenpeaceZ opublikowanego przez Greenpeace raportu dotyczący handlu produktami zawierającymi GMO na rynku europejskim wynika iż większość głównych spożywczych sieci detalicznych i producentów w Europie nie oferuje produktów i składników oznaczonych jako GMO. Spośród 60 firm, z którymi skontaktował się Greenpeace, 49 stosuje zasadę – żadnej biotechnologii na ich europejskich rynkach. Jednak już na innych rynkach – głównie amerykańskim - nie są tak restrykcyjne w tej kwestii, zasada "żadnej biotechnologii" nie obowiązuję.

1234567891011121314151617