ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Organizmy transgeniczne, GMO

Organizmy transgeniczne, GMO

Abp J. Życiński: nie należy bać się GMO

Żywność genetycznie modyfikowana w PolsceAbp Józef Życiński wzywał we wtorek wiernych, aby nie bali się żywności modyfikowanej genetycznie. "Medycyna nie ma żadnej wiedzy, by żywność zmieniona genetycznie niosła jakieś zagrożenia" - powiedział metropolita lubelski podczas mszy św. z okazji Barbórki w Łęcznej (Lubelskie). Zdaniem abp. Życińskiego, lęk przed żywnością zmodyfikowaną genetycznie rozpowszechniają środowiska radykalnych ekologów. "Ich poglądy są odosobnione" - uważa hierarcha.

Wydajniejsza fotosynteza, większe rośliny

LiśćJak zaprojektować transgeniczną roślinę, która osiągałaby jak największe rozmiary, dawała więcej owoców i to bez zwiększania pożywienia w postaci nawozu? Roślina powinna się charakteryzować jak największą wydajnością fotosyntezy przy jak najmniejszych wymaganiach. Jak zaprogramować szlaki syntezy ściany komórkowej roślin, by dawała maksymalne ilości biomasy?

Eksperci PAN za uprawą w Polsce niektórych odmian GMO

W Polsce powinno być możliwe uprawianie zmodyfikowanych genetycznie odmian roślin (GMO), zwłaszcza kukurydzy, która zyskuje dzięki temu odporność na pewne szkodniki - oznajmili członkowie Komitetu Ochrony Roślin Polskiej Akademii Nauk (PAN) w stanowisku przesłanym we wtorek PAP. Chodzi o odmiany kukurydzy MON 810, do której genomu włączono gen bakterii Bacillus thuringensis, kodujący wytwarzanie toksycznego dla gąsienic białka. Odmiana ta jest odporna na groźnego i trudnego do zwalczania pasożyta kukurydzy, omacnicę prosowiankę. Jej uprawa daje większy plon i nie wymaga wprowadzania do środowiska chemicznych środków ochrony roślin.

Myszy poczwórnie umięśnione

Modyfikując dwa geny u myszy udało się stworzyć gryzonie o czterokrotnie większym umięśnieniu niż ich pobratymcy.

Powierzchnia upraw roślin GMO w Europie stale się zwiększa

GMO RaportEuropaBio, przedstawiła najnowsze informacje nt. wielkości upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych w Europie – 110 077 hektarów w 7 państwach Unii Europejskiej, co oznacza 77% wzrost w ciągu ostatniego roku.

Francja wstrzymuje komercyjne uprawy GMO

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział wprowadzenie zakazu komercyjnych upraw Genetycznie Modyfikowanych Organizmów we Francji.

KE autoryzowała kolejne odmiany roślin GMO

Komisja Europejska przyjęła decyzje zezwalające na wprowadzenie do obrotu produktów, składających się lub wyprodukowanych z genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy 3 odmian: 1507xNK603, NK603 x MON810 oraz 59122 Herculex RW. Ponadto przyjęto decyzję zezwalającą na wprowadzenie do obrotu żywności i paszy wyprodukowanej z genetycznie zmodyfikowanego buraka cukrowego H7-1.

Rośliny Bt szkodliwe dla ekosystemów wodnych?

Od wielu lat trwa dyskusja nad wpływem roślin GMO z owadobójczymi genami Bt na naturalne ekosystemy. Przeciwnikom tych upraw przybył nowy argument. Naukowcy z Indiana University wykazali ich szkodliwy wpływ na organizmy wodne.

Szyszko: Będziemy zmierzać do tego, aby cała Europa była wolna od GMO

Strefy wolne od GMOMinister środowiska Jan Szyszko zadeklarował, że będzie przekonywał Unię Europejską, aby w przyszłości wszystkie kraje Wspólnoty były wolne od organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO). Prawo UE dopuszcza uwalnianie organizmów zmodyfikowanych genetycznie do środowiska. Polska jest temu przeciwna. "Polska ma być wolna od GMO. Jesteśmy specyficznym krajem. Krajem, który jest unikalny pod względem różnorodności biologicznej, ale musimy zmieniać także całą Europę" - powiedział minister na konferencji prasowej.

IER: zastąpienie w paszach soi genetycznie modyfikowanej może być niemożliwe

soja modyfikowana genetycznieZastąpienie w Polsce śruty sojowej produkowanej z soi zmodyfikowanej genetycznie (GMO) śrutą naturalną lub innymi paszami wysokobiałkowymi będzie bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe z powodu barier technicznych - uważa dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa prof. Andrzej Kowalski. Zakaz stosowania nasion roślin GMO wejdzie w Polsce w życie od 1 stycznia 2008 roku. Na terenie Unii Europejskiej stosowanie soi zmodyfikowanej genetycznie w paszach nie jest zabronione.

1234567891011121314151617