ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Otwarte źródło wiedzy w biotechnologii roślin

W najnowszym numerze magazynu Nature ukazał się artykuł opisujący możliwość przeprowadzenia wektorowego transferu genów do roślin z wykorzystaniem innych niż Agrobacterium tumefaciens mikroorganizmów, a dokładnie symbiotyczne bakterie: Rhizobium, Sinorhizobium i Mesorhizobium (znane ze szkolnego przykładu symbiozy - tworzenia brodawek na korzeniach roślin motylkowych).

rhizobiumDotychczas uważano, że wyłącznie Agrobacterium może być użyte do wprowadzenia obcych genów do rośliny. Poważną przeszkodą w wykorzystaniu "starej" technologii są prawa patentowe, w posiadaniu koncernów biotechnologicznych, którymi jest obłożone użycie Agrobacterium.

Opublikowany artykuł prezentuje alternatywny i co szczególnie ważne, swobodnie dostępny, sposób transformacji genetycznej roślin. Wykorzystuje on bakterie symbiotyczne, które także potrafią wprowadzić geny do rośliny za pomocą modyfikowanego plazmidu Ti (bez fragmentu T-DNA, a z genami VIR) i wektora binarnego (na którym znajdują się geny jakie chcemy wprowadzić do rośliny) – czyli podobnie jak u Agrobacterium.

Badania zostały opublikowane przez grupę naukowców z Australii pod przewodnictwem dr Richarda Jeffersona. Są oni związani z CAMBIA (Center for the Application of Molecular Biology for International Agriculture), organizacją non-profit, która udostępnia bez opłaty (*open-source*) szereg posiadanych przez nią technologii. Warunkiem jest, że wszystkie uzyskane dzięki niej, w drodze doświadczeń informacje oraz ulepszenia metody będą także ogólnodostępne.

Źródło: abc.net.au