ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Pierwsze próby klonowania

Pierwsze próby klonowania podjęte zostały przez Roberta Briggsa i Thomasa Kinga już w 1956r

Pomimo braku precyzyjnych narzędzi - używali oni własnoręcznie wykonanych mikropipet i igieł preparacyjnych - udało im się przenieść jądra komórkowe pobrane z komórek blastulu do komórek jajowych żab, z których wcześniej usunięty został materiał genetyczny. Otrzymane w ten sposób komórki dzieliły się i różnicowały aż do uzyskania stadium kijanki.

Bardzo podobne czynności wykonał twórca owieczki Dolly - Ian Willmut. Do klonowania użył on niezapłodnionego oocytu owcy oraz komórki wymienia pobranej od sześcioletniej owcy. Willmut usunął najpierw materiał genetyczny oocytu a następnie doprowadził do połączenia oocytu z komórką wymienia przez poddanie ich działaniu krótkiego elektrowstrząsu. Dzięki takiemu traktowaniu dochodziło do powstania mikroporów w błonach komórkowych a w efekcie tego do połączenia obu komórek. Dodatkowo elektrowstrząs pobudzał oocyt do podziałów, jakie zachodziłyby po normalnym zapłodnieniu. Powstała po fuzji komórka rozwinęła się w zarodek, który po wszczepieniu do organizmu zastępczej matki, rozwinął się w najbardziej znaną owcę świata - Dolly. Jak na ironię owca, z której pobrano komórkę wymienia, użytą do klonowania, została oddana do rzeźni i najzwyczajniej zjedzona, zanim jeszcze Willmut rozpoczął swoje badania.

KlonowanieKlonowanie, metody klonowania
Owca Dolly - pierwszy sklonowany ssak
Klonowanie - aktualności, newsy, doniesienia.