ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

*Pioneerska* porażka

Greenpeace ujawnia błędy oceny bezpieczeństwa kukurydzy genetycznie modyfikowanej dokonanej przez Europejską Agencję do Spraw Bezpieczeństwa Żywności i nawołuje do wstrzymania eksperymentów z tą kukurydzą w Polsce.

W opublikowanej wczoraj analizie Greenpeace ujawnia braki i błędy w ocenie bezpieczeństwa zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy firmy Pioneer Hi-Bred, noszącej nazwę 1507, która została przygotowana przez Europejską Agencję do Spraw Bezpieczeństwa Żywności. Kraje członkowskie UE miały dziś głosować nad dopuszczeniem jej do uprawy i do importu, jednakże głosowanie zostało zdjęte z porządku obrad. Jednocześnie, również dzisiaj, Komisja do spraw GMO przy Ministerstwie Ochrony Środowiska będzie głosować nad dopuszczeniem do tzw. prób polowych tej samej kukurydzy na terenie Polski.

"Europejska Agencja do Spraw Bezpieczeństwa Żywności przygotowała szokująco niedbałą oceną bezpieczeństwa w sprawie tej kukurydzy, jednocześnie po raz pierwszy wydając pozytywną opinię odnośnie dopuszczenia zmodyfikowanej genetycznie rośliny do uprawy. W przygotowanym przez nią raporcie nie ma wzmianki o brakujących danych, a anormalne zjawiska wykryte podczas eksperymentów zostały po prostu zignorowane. Komisja Europejska zdjęła z porządku dzisiejszych obrad głosowanie nad dopuszczeniem tej kukurydzy do uprawy. Polska powinna wyciągnąć z tego wniosek i odrzucić aplikację Pioneer’a o dopuszczenie do prób polowych na terenie naszego kraju. Dotyczy to zarówno tej kukurydzy, jak i odmiany NK603, gdzie bezpieczeństwo uprawy budzi podobne wątpliwości" - powiedział Maciej Muskat z warszawskiego biura Greenpeace.

Kontakt:
Maciej Muskat, Greenpeace Polska, +48 509058651
Warszawa, Czwartek, 19 Maj 2005

Raport na temat kukurydzy GM 1507


Notka:

- Europejska Agencja do Spraw Bezpieczeństwa Żywności już wkrótce wyda kolejną opinię, tym razem na temat uprawy zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy firmy Syngenta, o nazwie Bt11.

- 24 czerwca ministrowie ochrony środowiska krajów członkowskich będą głosować w sprawie uchylenia zakazów uprawy GMO, które zostały wprowadzone już w 7 krajach UE.

Komentarze

hlbiotech | 2005-05-25 00:00:00
Na szczęście jest to tylko raport Greenpeacu, który jako sztuczny wytwór garstki ludzi z natury jest nieprzyjazny i nieprzychylny wszelkim biotechnologiom...
Żywność modyfikowana genetycznie jest w sposób restrykcyjny poddawana wszelkim badaniom bezpieczeństwa i musi spełniać normy jeszcze bardziej wyśrubowane od "klasycznej" żywności, od której się zresztą w niczym nie różni- to jest żywność i to jest żywność. Proszę zauważyć, że o zepsutej żywności - tej "klasycznej" praktycznie się nie mówi i nie pisze, ile jej zalega w różnych magazynach, ile jest przypadków zatruć po jej spożyciu, gdy jest przeterminowana...natomiast greenpeace poświęca się wyłącznie żywności GM, tak że z góry wynik raportów jest wypaczony. Zresztą odnośnie bezpieczeństwa żywności i upraw GM zapraszam do przeczytania ostatniego raportu na stronie Polskiej Federacji Biotechnologii (www.pfb.edu.pl) dotyczącego GM upraw.

Dziękuję

Pozdrawiam

HUBERT

lilithu | 2005-06-07 00:00:00
wszystko co nowe budzi poczucie zagroznenia...a wystarczylo by zieloni ludkowe troche wiedzy..wtedy nie trzeba sie bac nieznanego bo juz nie jest takie nieznane...ale jak ktos woli krzyczec niz sie pouczyc to tylko swiadczy o jego prawdziwym celu ktorym nie jest prawda..