Po jubileuszowym X OASSB
Grzegorz Gorczyca | 2008-12-02
Koło Studentów Biotechnologii działające przy Katedrze Mikrobiologii Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej zrzeszone w Akademickim Stowarzyszeniu Studentów Biotechnologii w dniach 21-23 listopada 2008 zorganizowało jubileuszowe X Ogólnopolskie Akademickie Seminarium Studentów Biotechnologii X OASSB.
Po raz dziesiąty spotkali się najwięksi młodzi pasjonaci Biotechnologii i innych pokrewnych nauk przyrodniczych, reprezentując najznakomitsze polskie uczelnie wyższe. W ciągu trzech dni zaprezentowano 30 prezentacji ustnych, którym uważnie przysłuchiwało się 230 uczestników tegorocznego seminarium. Równolegle do prezentacji ustnych miała miejsce sesja posterowa, której przedmiotem stało się niemalże 60 plakatów zarówno teoretycznych, jak i praktycznych.
Ogólnopolskie Akademickie Seminarium Studentów Biotechnologii jest głównym projektem Stowarzyszenia ASSB, którego celem jest integracja środowiska studentów Biotechnologii i innych nauk. Dlatego też minione wydarzenie nie tylko pozwoliło poszerzyć horyzonty zainteresowań jego uczestników, ale również nawiązać kontakty, jakie miejmy nadzieje zaowocują już niedługo ciekawymi ogólnopolskimi projektami.
W trakcie drugiego dnia seminarium odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia ASSB, na którym wybrano członków nowego zarządu. Podjęto wstępne decyzje w sprawie rozpoczęcia ogólnopolskiej akcji informacyjnej na temat GMO oraz ustanowienia w kalendarzu imprez cyklicznych Dnia Biotechnologii.
Starano się również obrać stanowisko w sprawie polityki Rządu Rzeczypospolitej Polskiej będącej przeciwko badaniom nad genetycznie modyfikowanymi organizmami, czyli dążącej do stworzenia „Polski wolnej od GMO”. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na najbliższym posiedzeniu zarządu ASSB.
Małgorzata Serżysko, Barbara Michalska, Bartłomiej Tomiczek to członkowie Koła Studentów Biotechnologii, którzy wygłosili w trakcje seminarium prezentacje ustne. Mimo, że wystąpienia te nie zostały wyróżnione, wzbudziły znaczne zainteresowanie słuchaczy, czego dowodem stała się intensywna dyskusja uczestników seminarium.
Chlubą naszego koła tegorocznej edycji OASSB jest natomiast Karolina Kwiatkowska, która uzyskała pierwsze miejsce w kategorii poster praktyczny pt. „Konstrukcja i nadekspresja deaminazy glukozamino-6-fosforanu z Giardia lambli”. Serdecznie dziękujemy koleżance i życzymy dalszych sukcesów.
Punktem kulminacyjnym seminarium było przyznanie nagrody głównej imienia profesora Wacława Szybalskiego dla młodego biotechnologa, ufundowana przez fundację nazwaną jego imieniem. Nagrodę tą, w wysokości 3000 zł, otrzymała Isaura Zaleska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za prezentację ustną: „Profil enzymatyczny i asymilacyjny mikroorganizmów uzdolnionych do wzrostu w wysoko stresogennych środowiskach”.
Informacje na temat pozostałych wyników, program konferencji oraz galeria zdjęć znajdują się na stronach www.ksbpg.pl oraz www.assb.pl
Podsumowując słowami jednej z uczestniczek X Akademickiego Ogólnopolskiego Seminarium Studentów Biotechnologii tegoroczną edycję OASSB z dumą wpisujemy na listę sukcesów Koła Studentów Biotechnologii: „Gdańsk rewelacyjnie się przygotował. Aż przyjemnie było brać udział w tak punktualnym i poukładanym sympozjum.” Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
---
Koordynator Koła Studentów Biotechnologii
Grzegorz Gorczyca
Komentarze
Nataly | 2008-12-06 01:21:52
Gratulujemy organizatorom wspanialej organizacji!