ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Aktualności biotechnologiczne

Aktualności biotechnologiczne

XIII Letnia Szkoła Biotechnologii

XIII Letnia Szkoła Biotechnologii corocznie organizowana przez pracowników i studentów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-AMG, odbędzie się w dniach 8-15 lipca 2007 roku.

Elektroda na cząstce

Czy możliwe jest monitorowanie aż 12 tysięcy molekuł w systemie biologicznym, w tym samym czasie? Jak najbardziej! Stworzenie molekuł z maleńkimi elektrodami, razem tworzącymi czipy, na powierzchni których są przeprowadzane są reakcje (lub nie), w zależności od oddziaływań z innymi molekułami, daje możliwość kontrolowania tego, co dzieje się w komórce. Nowozaprojektowane czipy mogą okazać się użyteczne podczas licznych badań z zakresu biologii molekularnej jak np. procesu łączenia liganda z receptorem.

Pajęczy jedwab

PająkMocniejszy niż stal, bardziej elastyczny niż nylon, oporny na rozdarcie, jedwab pozyskiwany z pająków staje się obiecującą nadzieją w dziedzinie medycyny i technologii. Nic zatem dziwnego, że naukowcy coraz częściej pozyskują ten "surowiec" z pająków, oraz chcą tym samym ustalić proces jego tworzenia, by jak najlepiej wykorzystać tego rodzaju materiał.

ELSO 2007

W dniach 1-4 września 2007 w Dreźnie odbędzie się tegoroczna konferencja European Life Science Organization (ELSO). Podczas 4 dni ELSO zaplanowano ponad 200 wykładów i prezentacji oraz ponad 500 posterów z rożnych dziedzin nauk biologicznych (szczególnie biologii komórki).

Odkryto bakterie degradujące ropę naftową

Naukowcy odkryli, że Rancho La Brea w Los Angeles, rejon słynnych naturalnych asfaltowych jezior jest domem dla setek nowych gatunków bakterii o niezwykłych właściwościach, które pozwalają im przetrwać oraz wzrastać w naturalnym asfalcie z ciężkich olejów.

Warsztaty *DNA – Encyklopedia Życia* - podsumowanie

Warsztaty DNA Encyklopedia ŻyciaStudenci z Koła Naukowego Biotechnologów "KNBiotech" przy MSB SGGW, członkowie Szkoły Festiwalu Nauki oraz Fundacji BioEdukacji zorganizowali w dniach 25-29 kwietnia 2007 roku w Warszawie cykl spotkań poświęconych genetyce, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej - Warsztaty "DNA – Encyklopedia Życia". Była to pierwsza w Polsce impreza propagującą wiedzę o biotechnologii i okazała się ona dużym sukcesem organizatorów – w tym pięciodniowym wydarzeniu wzięło udział ponad 2400 osób z całej Polski!

Warsztaty Proper Medical Writing

W Centrum Dydaktycznym Akademii Medycznej w Warszawie w dniach 24-25 maja 2007 roku odbędą się warsztaty Proper Medical Writing organizowane przez IFMSA i Studenckie Koło Farmakoekonomiki działające przy Akademii Medycznej w Warszawie. Projekt ma na celu profesjonalne wsparcie autorów prac medycznych, którzy celem jest uzyskanie publikacji anglojęzycznych czasopismach naukowych.

Etanol z tlenku węgla nowym rodzajem biopaliwa

Nowozelandzka firma LanzaTech opracowała metodę fermentacji, w której bakteria "pożywia się" tlenkiem węgla i z niego produkuje etanol. Taki etanol może być stosowany jako alternatywny, zwiększający oktanowość i zmniejszający zanieczyszczenia dodatek do benzyny.

Granty dla kół naukowych PTG

Rozpoczęła się druga edycja Grantów Polskiego Towarzystwa Genetycznego dla Studenckich Kół Naukowych na realizacje prac badawczych z zakresu genetyki. Do przyznania są 4 granty wartości 8000 złotych każdy.

Nanopipety - większym dostępem do komórki?

Do odmierzania oraz do przenoszenia cieczy służą od dawna pipety (jak np. pierwsze - pipety Pasteura), od niedawna natomiast została zniesiona różnica między technologią mikro a światem organicznym w postaci nano. Wyprodukowano końcówki do pipet rzędu nanowielkości. Nie ma już takiej bariery, aby rzeczy wielkości rzędu nano nie były "mierzalne".

123456789101112131415161718