ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Producenci kukurydzy opowiadają się za stosowaniem nowoczesnych technologii w rolnictwie

20 maja 2009 w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody 25-lecia Polskiego Związku Producentów Kukurydzy. W trakcie spotkania dyskutowano o najważniejszych problemach w uprawie kukurydzy oraz dostępnych rozwiązaniach, mającym na celu nie tylko zapewnienie dochodowości uprawy kukurydzy, ale przede wszystkim sprostanie rosnącym wymogom tak jakościowym jak i środowiskowym.

Kukurydza wymaga postępu, aby w przyszłości móc produkować jeszcze więcej, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie sektora spożywczego, przy stale zmniejszającej się powierzchni upraw. Inwestycje pozwalające na zwiększenie zasobów wody, udostępnienie nowych molekuł pozwalających na odpowiednią ochronę uprawy przed chorobami i szkodnikami, uprawa odmian zmodyfikowanych genetycznie - to niezbędne czynniki, aby utrzymać konkurencyjność europejskiej produkcji kukurydzy.

Polski Związek Producentów Kukurydzy, oczekując zdecydowanego postępu w polskim i europejskim rolnictwie, przyjął oficjalne stanowisko w sprawie organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Stanowisko to zostało wsparte przez przedstawicieli europejskiej organizacji Europejskiej Konfederacji Produkcji Kukurydzy (CEPM), którzy od lat domagają się rozwoju nowych technologii (w tym GMO), umożliwiających produkcję bezpiecznej wysokiej jakości żywności.

W Polsce ważą się losy producentów kukurydzy w zakresie możliwość skorzystania ze zdobyczy biotechnologii rolniczych. Polski rząd, który aktualnie pracuje nad ustawą prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, powinien dokładnie rozważyć ograniczenia i utrudnienia, które mają zostać wprowadzone do polskiego porządku prawnego. PZPK apeluje o otwarcie Polski na nowe technologie oraz zapewnienie polskim rolnikom uprawy kukurydzy genetycznie zmodyfikowanej.

Producenci kukurydzy tak z Polski jak i z Europy oczekują przejrzystych ram prawnych, w których będą mogli swobodnie funkcjonować i prowadzić stabilną działalność gospodarczą. W merytorycznej dyskusji na temat GMO powinno się brać pod uwagę przede wszystkim głos nauki (specjalistów od inżynierii genetycznej i biologii stosowanej) oraz rolników, ponieważ to oni są żywotnie zainteresowani wykorzystywaniem nowoczesnych technologii w swoich gospodarstwach. Oni też odpowiadają za jakość i bezpieczeństwo swoich produktów.

Źródło: informacja prasowa NAP

Komentarze

lightfighter | 2009-07-22 21:08:35
Za 100 srebrników z MONSANTO i dla własnego zysku zatrujecie sami siebie?
The World According Monsanto - warto ten film zobaczyć.
Ja jestem nie Roundup- a Monsanto-Ready