ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Proliposomy (proniosomy)

(ang. proniosomes- dry niosomes) nośniki pokryte niejonowym surfaktantem, wytwarza się je w postaci suchego proszku/ziarenek, które są gotowe do zastosowania tuż po ich wcześniejszym uwodnieniu.

Mogą być przechowywane w sterylnych warunkach przez dłuższy czas, bez znacznych strat materiału oraz zmian właściwości otrzymywanych z nich liposomów i niosomów. Tradycyjne metody otrzymywania liposomów i niosomów są czasochłonne i wymagają specjalnych urządzeń. Natomiast proniosomy, zazwyczaj otrzymuje się poprzez rozpylanie surfaktantu w organicznym rozpuszczlniku na sorbitol ( lub maltodekstran), a następnie odparowywanie rozpuszczlnika. Proniosomy, w porównaniu zarówno z niosomami jak i liposomami, posiadają cenne fizyczne właściwości, nie agregują i nie ulegają fuzji. Soluty umieszczone wewnątrz proniosomów dłużej pozostają zamknięte, nawet podczas przechowywania. Pierwotnie proniosomy traktowano jako alternatywne nośniki leków w stosunku do liposomów. Największą ich zaletą jest prostota w użyciu, łatwość przygotowania, większa stabilność, możliwość przechowywania bez większych zmian właściwości fizycznych i chemicznych.