ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Przełom w hodowli ludzkich neuronów

Dojrzałe neuronyUdało się wyhodować dojrzałe neurony z komórek prekursorowych wyizolowanych ze skóry dorosłego człowieka. To odkrycie może stanowić znaczący przełom w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi. Wyniki badań opublikowano w lutowym numerze Journal of Cellular Physiology.

Badania przeprowadził zespół naukowców z Université Laval*s Faculty of Medicine w Quebec City, którego kierownikiem jest prof François Berthod.

Komórki prekursorowe neuronów są zwane także ludzkimi neuralnymi komórkami macierzystymi (human Neural Stem Cells, hNSC). Można otrzymywać je in vitro z hodowli embrionalnych komórek macierzystych i z mózgowych tkanek somatycznych (płodowych i dorosłego człowieka), ale również ze szpiku kostnego, skóry człowieka i ludzkiej krwi pępowinowej. Już w 2005 pojawiły się doniesienia o udanych doświadczeniach z hodowlą dojrzałych komórek nerwowych z zarodkowych komórek macierzystych.

Projekt polegał na tym, by wyhodować dojrzałe neurony z niezróżnicowanych komórek pochodzących z dorosłego organizmu. W tym celu izolowano komórki prekursorowe neuronów ze skóry klatki piersiowej pozyskiwanej podczas operacji plastycznych. Komórki te hodowano następnie w odpowiednich warunkach kultury in vitro.

Wykazano, że w trakcie kolejnych pasaży komórki prekursorowe ulegały proliferacji a następnie różnicowaniu. Dzięki badaniom biochemicznym okazało się, że wydzielają one specyficzne markery charakterystyczne dla komórek neuronalnych np. nestynę (specyficzny marker neuralnych komórek macierzystych), marker MAP2, PSD95, późny neuronalny marker NeuN. W ciągu kolejnych dni hodowli obserwowano także przyrost ilości beta-III-tubuliny - białka, które jest elementem cytoszkieletu neuronów. Po około 50 dniach komórki uzyskują charakterystyczny dla dojrzałych neuronów wydłużony kształt. Nadal stwierdza sią obecność specyficznych markerów, a także związków zaangażowanych w przewodzenie impulsów nerwowych- są to początki formowania synaps.

To odkrycie może spowodować rewolucję w terapeutyce chorób neurodegeneracyjnych, np. choroby Parkinsona, bowiem ze skóry dorosłego pacjenta będzie można wyhodować dojrzałe neurony, wprowadzić je do rejonu mózgu objętego wyniszczeniem nie obawiając się przy tym o odrzucenie przeszczepu.

Na chwilę obecną są to jednak teoretyczne rozważania. Naukowcy muszą przeprowadzić jeszcze szereg doświadczeń obejmujących różnicowanie komórek prekursorowych, a także udowodnić, że wyhodowane przez nich komórki mogą przewodzić impulsy nerwowe. Dzisiaj odkrycie przysłuży się na pewno neurofizjologom i innym badaczom, gdyż rozwiązuje problem ludzkich komórek nerwowych koniecznych do badań neurologicznych.

Źródło: Eurekalert!, Journal of Cellular Physiology

dojrzałe neurony z komórek prekursorowych ze skóry

Komentarze

bert | 2007-04-15 00:00:00
tak trzymać, a nawet iść dalej (bo kto stoi - ten się cofa), a ja czekam na lek