Relacja z drugich Warsztatów DNA - Encyklopedia Życia
Joanna Szlichcińska | 2009-04-07
Drugie Warsztaty DNA Encyklopedia Życia poświęcone biotechnologii już za nami. Impreza ta, podobnie jak dwa lata temu, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Łączną liczbę uczestników warsztatowych wykładów, pokazów i debat w całej Polsce szacuje się na cztery tysiące osób.
W Warszawie w SGGW można było wysłuchać fascynujących wykładów dotyczących biologii syntetycznej, poznawania genomu ludzkiego, żywności genetycznie zmodyfikowanej, klonowania zwierząt czy terapeutycznego zastosowania komórek macierzystych. Mimo ładnej pogody za oknem frekwencja dopisała - każdemu wystąpieniu przysłuchiwało się około 150 osób. Również pokazy i eksperymenty okazały się wyjątkowo ciekawe dla uczestników Warsztatów. Zwiedzający mieli do dyspozycji 23 stanowiska, przy których między innymi izolowali swoje DNA, wykonywali preparaty mikroskopowe z własnych komórek, podziwiali świecące bakterie i niebieskie pomidory. Laboratoria, gdzie odbywały się te zajęcia, przez cały weekend 4-5 kwietnia były pełne odwiedzających, chcących wcielić się w rolę biotechnologa.
Wiosenna pogoda okazała się sprzymierzeńcem organizatorów Warsztatów we Wrocławiu, gdzie w sobotę 4 kwietnia na Wrocławskim Rynku stanęło „Miasteczko biotechnologiczne”. Tam również przez cały dzień przybywali chętni, by poznać rodzaje badań kryminalistycznych opartych na analizach DNA, degustować żywność wyprodukowaną dzięki metodom biotechnologicznym czy zapoznać się z podstawowymi technikami używanymi w laboratorium biologii molekularnej.
Na brak zainteresowania nie mogli narzekać również studenci Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii w Gdańsku, którzy przygotowali wykłady o diagnostyce molekularnej, GMO i testach na zwierzętach oraz liczne stanowiska, gdzie goście mogli spróbować jadalne sinice, obejrzeć je w powiększeniu oraz dowiedzieć się ciekawych rzeczy o badaniach prowadzonych nad HCV. Dużą popularnością cieszyły się też prezentacje o nowotworach i terapii fotodynamicznej - do obejrzenia były preparaty histologiczne zdrowych tkanek oraz nowotworów.
Warsztaty DNA - Encyklopedia życia okazały się też dużym sukcesem w Poznaniu, gdzie w piątek 3 kwietnia młodzież od samego rana tłumnie przybywała do Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, by dowiedzieć się, czym zajmuje się cytogenetyka, na czym polega zapłodnienie in vitro, jak wykorzystuje się technikę PCR w diagnostyce i kryminalistyce oraz żeby zobaczyć, jak wyglądają owadożerne rośliny. Również liczne grono uczestników przyciągnęła w sobotę możliwość zwiedzenia Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
W Lublinie przez dwa dni trwania Warsztatów uczestnicy mogli wziąć udział w ciekawych pokazach i wykładach przygotowanych przez cztery uczelnie - Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny. Pierwszego dnia na wykłady licznie przybyła młodzież szkolna i studencka. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również debata "In vitro - seksmisja XXI wieku?". Sobotnie pokazy prezentowały z kolei co „mieszka” w jogurcie, jak wykrywa się białka, jak biotechnologię wykorzystuje się w przemyśle oraz jak izoluje się DNA z roślin czy bakterii. Dużo miejsca poświęcono również technikom analitycznym stosowanym w medycynie sądowej - w ramach imprezy odbyła się między innymi projekcja filmu „Medycyna sądowa od środka”.
Każde z miast przygotowało własny oryginalny program, dający przegląd zarówno dotychczasowych osiągnięć biotechnologii, jak i perspektyw tej dziedziny i aktualnie prowadzonych badań. Jak się okazuje, nasze społeczeństwo jest otwarte na biotechnologię i chętnie poznaje to co nowe, jeśli tylko stworzy się ku temu okazję. Dlatego do zobaczenia na kolejnych Warsztatach „DNA – Encyklopedia życia”!
---
Serwis BioTechnolog.pl sprawował patronat medialny nad Warsztatami Naukowymi DNA - Encyklopedia Życia 2009.
Fot. Joanna Szlichcińska
Fot. Joanna Szlichcińska
Fot. Joanna Szlichcińska
Fot. Joanna Szlichcińska
Fot. Joanna Szlichcińska