Artyku³yGMOS³ownikPracaStudiaForum
Aktualno¶ci:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualno¶ci biotechnologiczneBiobiznes

S³ownik biotechnologiczny

Leukocyty - bia³e krwinki

komórki uk³adu immunologicznego, których funkcj± jest ochrona przed infekcj±.

Limfocyty

typ leukocytów, nale¿±cy do agranulocytów, wyszczególnia siê limfocyty B i T. Stanowi± oko³o 25% bia³ych krwinek, ich ilo¶æ zwiêksza siê w czasie infekcji.

Antygen

makrocz±steczka zdolna do wywo³ania odpowiedzi immunologicznej.

Determinanta antygenowa

determinanta antygenowa – patrz: epitop.

Epitop

inaczej determinanta antygenowa, specyficzna czê¶æ antygenu, ³±cz±ca siê specyficznie do miejsca wi±zania przeciwcia³a lub receptora na limfocycie.

Przeciwcia³a monoklonalne

to homogeniczna populacja cz±steczek przeciwcia³. Jeden klon przeciwcia³ monoklonalnych jest z³o¿ony z identycznych ³añcuchów ciê¿kich i lekkich. Jest wiêc specyficzny wzglêdem tego samego epitopu i wi±¿e siê do niego z takim samym powinowactwem (sta³a dysocjacji jest identyczna dla danego epitopu). Mo¿na powiedzieæ, ¿e przeciwcia³a monoklonalne maj± identyczny izotyp, allotyp i idiotyp.

Telomery

krótkie, powtarzalne sekwencje DNA wystêpuj±ce na koñcu chromosomów. Syntetyzowane s± przez enzym telomerazê i dodawane s± do koñcowych odcinków DNA niezale¿nie od zwyk³ej replikacji DNA.

Centromer

miejsce na chromosomie, w którym ³±cz± siê dwie chromatydy.

Histony, bia³ka histonowe

ma³e zasadowe bia³ka ³±cz±ce siê z cz±steczkami DNA, s± podstawowym sk³adnikiem bia³kowym chromatyny.

Gynogeneza

proces rozwoju nowej ro¶liny z gametofitu ¿eñskiego bez wcze¶niejszego zap³odnienia. Mo¿e byæ indukowana przez wy³o¿enie na po¿ywkê izolowanych zal±¿ni na po¿ywkê wzrostow± w warunkach in vitro.

Androgeneza

proces rozwoju nowej ro¶liny z gametofitu mêskiego. Proces ten mo¿e byæ indukowany przez wy³o¿enie pylników lub izolowanych mikrospor na po¿ywkê wzrostow± w warunkach in vitro.

Protoonkogen

gen posiadaj±cy mo¿liwo¶æ przekszta³cenia siê w aktywny onkogen, czyli powoduj±cy nowotwory (raka).

Onkogen

gen mog±cy przekszta³ciæ prawid³owo rozwijaj±ce siê komórki w nowotworowe (rakowe).

Ekson (egzon)

koduj±ca czê¶æ cz±steczki DNA, ulegaj±c transkrypcji pojawia siê w dojrza³ej cz±steczce RNA. Mo¿e kodowaæ element bia³kowy.

Intron

niekoduj±ca czê¶æ cz±steczki DNA, ulega transkrypcji, jest wycinany podczas obróbki potranskrypcyjnej, w procesie splicingu.

Deoksycyklina

antybiotyk z grupy tetracyklin o dzia³aniu bakteriostatycznym polegaj±cym na zablokowaniu syntezy bia³ka przez zapobieganie zwi±zaniu siê aminoacylo-tRNA do rybosomu.

Antybiotyk

substancja pochodzenia biologicznego (g³. od grzybów i bakterii), która w ma³ych ilo¶ciach hamuje wzrost innych drobnoustrojów.

Genomika

dziedzina biologii molekularnej zajmuj±ca siê poznaniem i analiz± genomów ró¿nych gatunków i osobników.

Otwarta ramka odczytu - OFR

sekwencja nukleotydów, która po przepisaniu na mRNA nie zawiera kodonów stop. Sekwencja potencjalnie koduj±ca jakie¶ bia³ko.

In vitro

"w szkle" - technika pracy z ¿ywymi komórkami, wyizolowanymi z organizmu macierzystego i umieszczonymi w warunkach sztucznych, umo¿liwiaj±cych prze¿ycie.

1234567891011