S³ownik biotechnologiczny
BRCA2 (Breast Cancer 2)
Jest to drugi gen (po BRCA1) zwiêkszaj±cy dziedziczn± podatno¶æ na nowotwory sutka. Podobnie jak gen BRCA1 jest genem supresorowym.
BRCA1 (Breast Cancer 1)
Jest to pierwszy zidentyfikowany gen zwi±zany z dziedzicznymi nowotworami sutka. Zlokalizowany jest na d³ugim ramieniu chromosomu 17 (17q21).
Bioreaktory
S± to urz±dzenia skonstruowane w sposób umo¿liwiaj±cy kontrolê procesu produkcyjnego produkcyjnego jego optymalny przebieg (pomiar i regulacjê parametrów) w warunkach maksymalnego ograniczenia lub ca³kowitego wyeliminowania mo¿liwo¶ci zaka¿eñ.
Mikrosatelity
Sekwencje mikrosatelitarne (STR – short tandem repeats) to sekwencje zawieraj±ce od 10 – 50 powtórzeñ motywu o d³ugo¶ci do 6 par zasad.
SSCP
(single strand conformation polimorphism) - technika biologii molekularnej stosowana w wykrywaniu mutacji. Jest to metoda badania polimorfizmu konformacyjnego jednoniciowego DNA.
Bakteriocyny
grupa substancji zdolnych do antagonistycznego oddzia³ywania zwykle na bliskospokrewnione grupy drobnoustrojów z wytwarzaj±cymi je organizmami.
Antybioza
szczególny rodzaj antagonizmu, polegaj±cy na wytwarzaniu wtórnych metabolitów dzia³aj±cych hamuj±co lub letalnie na inne drobnoustroje.
HPLC
(high performance liquid chromatography) - wysokoci¶nieniowa chromatografia cieczowa.
RIA
Metody radioimmunologiczne (izotopowe) polegaj± na wykrywaniu reakcji antygen-swoiste przeciwcia³o poprzez pomiar promieniowania izotopów promieniotwórczych zwi±zanych z jedn± ze sk³adowych reakcji.
RAPD
jest to metoda losowej amplifikacji polimorficznych fragmentów DNA, wykorzystywana w analizie podobieñstwa szczepów drobnoustrojów.
Poliakrylamid
wykorzystywany do elektroforezy bia³ek, ¿el poliakrylamidowy tworzy siê poprzez polimeryzacjê monomerów akrylamidu: CH2=CHCONH2 i N,N’-metylenobisakrylamidu: CH2(NHCOCH=CH2)2 (czynnika sieciuj±cego) w okre¶lonych warunkach.
Prebiotyk
sk³adnik obecny lub wprowadzany do po¿ywienia w celu stymulacji rozwoju korzystnej mikroflory jelita grubego.
Probiotyk
z jêzyka greckiego – oznacza substancjê dzia³aj±c± dla ¿ycia. Jest to preparat lub produkt zawieraj±cy okre¶lone, ¿ywe mikroorganizmy w ilo¶ci wystarczaj±cej, by zmieniæ mikroflorê (poprzez np. kolonizacjê) w okre¶lonych segmentach organizmu gospodarza, wywieraj±c na jego zdrowie korzystny wp³yw.
Elektroporacja
metoda stosowana w transformacji drobnoustrojów, pozwalaj±ca uzyskaæ zwiêkszon± przepuszczalno¶æ b³on biologicznych poprzez dzia³anie pola elektrycznego.
Polimeraza, polimerazy
S± to enzymy odpowiedzialne za syntezê biochemicznych zwi±zków o bardzo du¿ej masie cz±steczkowej i jednocze¶nie regularnej, powtarzalnej budowie. Enzymy katalizuj±ce dodanie kolejnej jednoski polimeru.
Mitochondrialna Ewa
hipoteza mówi±ca o tym, ¿e, kobieta od której pochodz± wspó³cze¶ni ludzie prawdopodobnie ¿y³a ok. 140-200 tys. lat temu.
Genomowe piêtnowanie rodzicielskie
zjawisko ró¿nej ekspresji genów zale¿nej od ich pochodzenia rodzicielskiego.
Antycypacja
w przypadku chorób genetycznie uwarunkowanych, oznacza wystêpowanie coraz ciê¿szych objawów, oraz wcze¶niejsze ujawnienie siê objawów choroby w nastêpuj±cych po sobie pokoleniach.
Polimorfizm
na poziomie genu okre¶la siê jako jednoczesne wystêpowanie w populacji ró¿nych form alleicznych danego genotypu.
Real-Time PCR
(PCR w czasie rzeczywistym) – metoda ilo¶ciowego oznaczania DNA. System ten pozwala na monitorowanie reakcji w czasie, w którym ta reakcja w³a¶nie przebiega.