Biotechnologia żywności UWM Olsztyn
Uczelnia: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (2)
Wydział: Nauki o Żywności
Kierunek: Technologia Żywności i *
Typ: stacjonarne, 5 letnie, dwustopniowe
Tytuł: inżynier / magister *
Informacje: Biotechnologia żywności UWM Olsztyn
Po szczegółowe informacje nt. rekrutacji na kierunek: biotechnologia, na: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (2), przejd na stronę www uczelni.
Opinie Biotechnologia żywności UWM Olsztyn
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (2)
Mimi | 2011-10-12
Ola | 2010-01-24
Chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób prowadzona jest rekrutacja na tą specjalizację. Trzeba mieć bardzo dobrą średnią? Czy raczej każdy ma możliwość się dostać bo większość jednak wybiera podsawy żywienia lub rośliny. Proszę o jakieś szczegółowe informacje również na temat poziomu nauki na tej specjalizacji, jakie są przedmioty, jak dużo ich jest i jaka jest atmosfera, czy jest do przejścia dla przeciętnego studenta??
Ania | 2009-07-02
Kierunek trudny i wymagajacy sporo pracy, wykładowcy naszej katedry wkładaja wiele wysilku ( jak trzeba to i krzyku;p ) po to zeby nie tylko zrozumiec o co w tej calej biotechnologii chodzi, ale żeby potem umiejętnie wiedze tą wykorzystać i wdrożyć w proces produkcyjny. Ludzie tam pracujący maja naprawde ogromny potencjal wiedzy i swoja pasją zarażaja nas studentow codziennie:)) Polecam ten kierunek i tą specjalność, bo po skończeniu studiów jestesmy przede wszystkim technologami, a na dzien dzisiejszy z pracą dla technologów chyba nie jest tak tragicznie, a wybór biotechnologii (po II roku) jako specjalności tylko udoskonala ten kierunek :] polecam wszystkim marurzystom i kolegom z niższych roczników przed wyborem specjalności!
Mariusz | 2008-08-12
Specjalność biotechnologii dla jednego studenta może być ciężka a dla drugiego wiedza z tego zakresu może wchodzić bez problemu. Wiadomo nie każdy tak samo przyswaja wiedzę. Kierunek dość ciekawy, kadra dobrze wyszkolona, wykładający profesorowie czy doktorzy znani w zarówno w Polsce jak i na Świecie. (nie którzy profesorowie jak i doktorzy maja pewne odchylanie ale to normalne przecież to naukowcy, nie mogą być do końca normalni). Z pracą po tym kierunku jest różnie czasem zależy od szczęścia, a czasem od układów. Polecam bardziej szukanie za granicami naszego kraju, tam absolwenci tego wydziału są bardziej doceniani.
Kierunek, kierunkiem ale studiowanie w Kortowie to dopiero przyjemność. Pozdrawiam studentów Biotechnologii Żywności
kitek | 2007-02-07
nasza specjalność jest ciężka i trzeba dużo się uczyć, ale warto!!!tylko powiem wam, że na moimi roku trafili się w obu grupach ludzie, którym zależy tylko na tym żeby rządzić, a tych którzy poważnie traktują swoje studia obelżywie nazywają kujonami, ale to tylko ludzka zazdrość...pomimo tych osobników uważam że to był mój dobry wybór jeśli chodzi o specjalność....mi idzie świetnie pomimo natłoku zajęć i jestem z siebie dumna....wszystkim przyszłym studentom biotechnologii żywności życzę powodzenia....
Tweetunciu | 2006-11-02
Witam, jestem na III roku technologii żywności i żywienia, specjalność: Biotechnologia i powiem szczerze że warto wybrać się na te studia! Oczywiści jeśli interesują cię nauki o żywność! Przyjechałem na nie specjalnie z Trójmiasta. Jest ciężko, ale najwidoczniej każdy polak musi czasem ponarzekać . Jeśli chodzi o poziom to nasza katedra naprawdę jest dobrze przygotowana, zwłaszcza pod względem praktycznym. Mamy możliwość wyboru przedmiotów ( tzw. Elektywu analitycznego lub technicznego, trwa on 4 sem.). Prowadzący pomagają w poszukiwaniach odpowiednich materiałów oraz praktyk, a 3 semestry „rygorystycznej” mikrobiologii gwarantują bardzo dobre przygotowanie z tej dziedziny nauki! Interesujące są zajęcia z projektowania bioreaktorów oraz inne przedmioty techniczne. Lubię studentów biotechnologii (biologia) i nie mam z nimi żadnych zatargów, cenią raczej ich wytrwałość i zapał, lecz szczerze wątpię że bez wiedzy technicznej i praktycznej będą mogli w pełni wykorzystać swoje umiejętności! Polecam Biotechnologie żywności i pozdrawiam wszystkich studentów oraz absolwentów!
Ewa | 2006-07-17
Ukończyłam te spacjalizację i trzeba przyznać że jeśli kotś decyduje się to trzeba założyć w planach wiele wieczorów na wkuwaniu. Nie jest to jednak tak nieprzyjemne gdy ma się do tego choć odrobinę pasji. Sama ukończyła z dobrym wynikiem i nawet robiłam pracę w labie za granicą. Niestety teraz mam rpoblem ze znaleziem pracy w tym charakterze. W Polsce nie ma z wiele funduszy na biotechnologię. I krew mnie zalewa jak słyszę że trójkowy przeciętniak pracuje w PAN-ie tylko dlatego żę ma ustawionych rodziców po doktoratach. Mam nadzieję że za 10 lat wypedzimy ten komunizm!!!
Piwko | 2006-05-26
Kierunek bardzo fajny, mozliwość pracy i rozwoju po jego ukonczeniu.. wiele szans, a czy je sie wykorzysta zalezy juz od samego absolwenta, nie tylko przemysl piwowarski ale również inny fermentacyjny (meczarstwo, kwasy organiczne, nawet miesny). Podejście na kierunku do nauki ma kilka wad ale jest z gory załozenie, że ma byc to kierunek inzynieryjny, skupiamy się wiec na technologii i zastosowaniach przemysłowych. Jestem juz na finiszu i nie zaluję ze go wybralem, jesli mialbym wybierac ponownie zrobilbym tak samo jak 5 lat temu i wybralbym technologie zywności o specjalizacji biotechnologia :)
studentka | 2006-04-26
na tym kierunku jest dużo nauki ale jeśli chodzi o wykładowców to jestem powrażeniem ich wiedzy to naprawde nieprzeciętni naukowcy. ale dużo wymagają od siebie i studentów
Robercik | 2006-04-17
Zaczne pisac pierwszy - prosze o info jak jest na tym kierunku pozdrawiam