Światło w walce z rakiem
Mariusz Kosakowski | 2007-06-02
Naukowcy z instytutu w Ontario, prowadzącego badania nad rakiem, dowiedli nowego sposobu walki z tym schorzeniem. Owym sposobem leczenia chorób nowotworowych jest wykorzystanie od dawna już rozwijanej terapii fotodynamicznej w której wykorzystuje się związki fotouczulające. Z kolei zjawiska plazmonowe jakie wykorzystali uczeni z Rice University do terapii antynowotworowej, także nie są obojętne dla komórek rakowych.
Artykuł jest w tej chwili niedostępny. Zapraszamy za kilka dni.
Komentarze
R | 2007-06-04 00:00:00
Co to za ściema, że prace nad PDT zapoczątkowali Zheng i Wilson? :P Terapia fotodynamiczna ma już ponad sto lat (nie w tak zaawansownaej formie jak dzisiaj oczywiście, ale jednak). Pierwsze wyleczenie myszy z raka za pomocą PDT (a nie tymi nanołuskami, o tym pierwsze słyszę :)) miało mijesce gdzieś w połowie lat 70. W Polsce książki na ten temat ukazywały się pod koniec lat 90. Na Wydziale Biotechnologii UJ badania nad PDT prowadzi połowa Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin, i to też nie od dzisiaj. Ba, jest chyba nawet jakiś polski lek w tej dziedzinie (wiem, że był projektowany, nie wiem, jak się potoczyły dalsze jego losy...).
Więc nie wiem, jak to jest z tym panem Zhengiem i panem Wilsonem, ale wygląda, że odkryli koło na nowo :)
Souichi_Tomoe | 2007-06-05 00:00:00
Let there be light! :)
Zastanawia mnie tylko, kiedy taki przeciętny Kowalski będzie mógł pozwolić sobie na taką terapię, zamiast niszczyć się chemią i rentgenem... >.>
epka | 2007-06-13 00:00:00
PDT - jest jednym z głównych tematów na śląskiej akademii, polecam.
Prace na ten temat są bardzo interesujące, a wyniki obiecujące.