ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Transgeniczne rośliny pochłaniają zanieczyszczenia

gorczycaW przeprowadzonej przez naukowców z University Of California, Berkeley próbie polowej genetycznie zmodyfikowanych roślin gorczycy (Brassica juncea), mających pochłaniać więcej zanieczyszczeń, dowiedli oni, iż uzyskane przez nich rośliny pochłaniały więcej zanieczyszczeń od swoich dzikich "kuzynów". Otrzymane rezultaty dają nadzieję, na to iż wykorzystanie transgenicznych roślin mogą stać się rzeczywistą alternatywą, podczas oczyszczania gleby.

Wyniki badań opublikowane w magazynie Environmental Science and Technology pokazują, że otrzymane przez naukowców rośliny transgeniczne absorbują dwa do czterech razy więcej selenu z zanieczyszczonej gleby niż organizmy niezmodyfikowane.

Próba polowa byłą przeprowadzona w celu sprawdzenia czy uzyskane w laboratoryjnych warunkach, szklarniach, wyniki da się powtórzyć w naturalnym środowisku. Testy laboratoryjne dowiodły, że rośliny modyfikowane zachowywały się trzy razy lepiej niż niezmienione odpowiedniki tzn. były w stanie pobrać i zatrzymać trzy razy więcej selenu.

Testom poddano trzy linie genetycznie zmienionych roślin. Pierwsza z nich została produkowała więcej enzymu - sulfurylazy ATP, będącej kluczowym dla zdolności roślin do przekształcania pobieranej, toksycznej, formy selenu, w nieszkodliwą pochodną, która może być bezpiecznie gromadzona przez roślinę. W próbie polowej te organizmy pochłonęły 4.3 razy więcej selenu niż rośliny niezmienione.

Dwie pozostałe linie zostały zmienione tak, by produkowały więcej enzymów - syntetazy - glutamylocysteinowej i syntetazy glutationowej (GS). Oba są zaangażowane w szlak biosyntezy glutationu. Uważają oni, że ten związek, będący antyutleniaczem, może mieć ochronny wpływ na roślinę, pochłaniającą zanieczyszczenia z gleby. W próbie polowej linie zawierające większe ilości ECS i GS pochłonęły kolejno, 2.8 i 2.3 razy więcej selenu.

Naukowcy, którzy przeprowadzili powyżej opisane badania, mają nadzieję na otrzymanie rośliny przekształcającej pobrany selen do gazowego selenku dimetylu, który ulatniałby się do atmosfery.

Źródło: Berkeley

Dodatkowe informacje:
Field Trial of Transgenic Indian Mustard Plants Shows Enhanced Phytoremediation of Selenium-Contaminated Sediment
Gary Bañuelos, Norman Terry,* Danika L. LeDuc, Elizabeth A. H. Pilon-Smits, and Bruce Mackey
Environ. Sci. Technol. Web Release Date: February 1, 2005

Komentarze

EDYTKA333 | 2007-11-12 00:00:00
Normalnie dzięki:)jedyna praca na temay:)

mario | 2007-12-25 00:00:00
wiadomości na tej stronie są super pozdro

Agusia3 | 2008-10-18 22:57:17
Wielkie dzięki za tą stronę :) jest super !!! Pozdrowionka :*

Aniammm | 2012-11-24 11:32:33
Strona podająca rzetelne informacje. Bardzo się przydałą przy robieniu pracy na geografię (liceum) :D Serdeczne dzięki.