ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Ultrasonografia

wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do zobrazowania narządów wewnętrznych człowieka. Obraz narządów wewnętrznych uzyskiwany jest poprzez przetworzenie sygnałów dźwiękowych, które wychwytuje sonda.

Sonda przyłożona do ciała wysyła fale dźwiękowe niesłyszalne dla ludzkiego ucha w postaci impulsów. Fala docierając do tkanek ulega odbiciu i powraca do sondy. Aparat przekształca następnie wiadomości uzyskane z sondy na obraz.

Największą zaletą ultrasonografii jest jej bezpieczeństwo dla pacjenta, w porównaniu z badaniami radiologicznymi z użyciem promieniowania rentgenowskiego, ponieważ narażenie na promieniowanie ultradźwiękowe jest niewielkie.

Obecnie rozwija się modyfikacja techniki USG - wprowadzanie ultrasonograficznych środków kontrastujących, poprawiających jakość otrzymywanych obrazów.

Typy stosowanych środków kontrastujących:
-środki kontrastujące dodawane do krwi, zwane też naczyniowymi środkami kontrastującymi (np. dwutlenek węgla)
- środki kontrastujące specyficzne tkankowo
-doustne środki kontrastujące, umożliwiają one ocenę przewodu pokarmowego
- terapeutyczne środki kontrastujące

Trwają prace nad zastosowaniem środków kontrastujących do przenoszenia specyficznych leków. Mechanizm ich działania opiera się na obserwacji (na ekranie aparatu USG) umieszczenia w poszczególnych tkankach preparatu kompleksowego, zawierającego środek kontrastujący i lek. W chwili, gdy kompleks dotrze do tkanki docelowej, sonda wysyła sygnał o dużej energii uszkadzający kompleks i uwalniający związany w nim lek. Dzięki temu lek może działać dokładnie w miejscu zmiany chorobowej.