ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Uniwersalna krew

krewW wielu przypadkach lekarze zmuszeni są do natychmiastowego przetoczenia pacjentowi krwi bez znajomości jego grupy krwi. Podanie złej to natychmiastowa reakcja komórek układy immunologicznego. Tylko jedna grupa krwi – grupa 0 - może zostać bezpiecznie podana pacjentom z każdą grupą. Jednak jej brak jest głównym problemem podczas transfuzji w szpitalach. Przełom w tej dziedzinie niewątpliwie stanowią badania międzynarodowej grupy, którzy opracowali metodę uzyskiwania grupy 0 z każdej innej grupy krwi przy użyciu enzymów bakteryjnych. Technika jest na razie w fazie testów. W ciągu pięciu lat ma być dostępna dla pacjentów w szpitalach.

Istnienie grup krwi odkrył Karl Landsteiner w 1900 roku. Wiadomo, iż ludzie posiadają cztery podstawowe grupy krwi : A, B, AB oraz 0. Przynależność do każdej z nich uwarunkowana jest obecnością lub brakiem różnych cząsteczek cukrów na powierzchni czerwonych krwinek. Osobniki z grupą A mają przeciwciała przeciwko grupie B i odwrotnie. Krew AB posiada antygeny przeciwko A i B. Natomiast osobniki z grupą 0 nie posiadają antygenu, w związku z czym są oni uniwersalnymi dawcami i ich krew może mieszać się z każdą inną grupą nie wywołując reakcji układu immunologicznego. Ta właśnie grupa krwi jest najbardziej poszukiwana w szpitalach podczas transfuzji. Jednak jej brak to poważny problem, zwłaszcza , iż chodzi tu o ratowanie życia ludzkiego. Dlatego też naukowcy rozpoczęli poszukiwanie alternatywnej drogi pozyskiwania zerowej grupy krwi.

Uniwersalna krewNajnowsze wieści w tej dziedzinie są niezwykle obiecujące. Naukowcy opracowali metodę uzyskiwania grupy 0 z każdej innej; proces jest wydajny i niedrogi. Wyizolowali oni enzymy bakteryjne – biologiczne "nożyce" - zdolne do usuwania cząsteczek cukrów z powierzchni czerwonych krwinek, które to cukry wywołują reakcje układu immunologicznego. Pierwsze badania przeprowadzone na grupie 0 wykazały, iż jest to proces bezpieczny i nie powoduje żadnej negatywnej reakcji organizmu biorcy. Rezultaty ich badań zostały opisane w Nature Biotechnology.

Poszukiwania odpowiednich enzymów trwały już od dłuższego czasu. W 1980 roku naukowcy wyizolowali enzym z ziaren kawy, który umożliwiał uzyskanie grupy 0 z grupy B. Uzyskana w ten sposób krew zachowywała się u hospitalizowanych pacjentów tak samo jak zwykła krew. Jednak enzymy te były drogie. Dodatkowo musiały być stosowane w kwaśnym pH, które niszczy czerwone krwinki. Ponadto nie odnaleziono enzymów konwertujących grupę A do 0. W związku z tym badania zawieszono.

Dlaczego tak trudno było odnaleźć te właściwe enzymy? Kierownik wspomnianej grupy naukowców Henrik Clausen z University of Copenhagen powiedział, iż powodem było poszukiwanie ich przy użyciu prostych cukrów, które nie zachowują się tak jak cukry na powierzchni czerwonych krwinek. Ostatnio wyizolowane bakteryjne enzymy z grupy glikozydaz, tną cukry na powierzchni krwinek każdej z grup krwi, co więcej działają w neutralnym pH. Zanim odnaleziono dwa potencjalnie przydatne w procesie, przebadano pod tym katem 2.500 grzybów i bakterii. Badania pokazały, że bakteryjne enzymy są 1000 razy skuteczniejsze w usuwaniu antygenów B niż enzymy kawowe. Dodatkowy enzym, który usuwa antygeny A, czyni to odkrycie przełomowym w transformacji grup krwi. Licencję na niniejsze enzymy usuwające antygeny z erytrocytów i dające enzymatycznie przekształconą grupę 0 (ECO - enzyme-converted group 0) posiada firma ZymeQuest Inc. Firma zaprojektowała również urządzenie pozwalające jednocześnie obrabiać 9 jednostek krwi przy użyciu enzymu w ciągu 90 minut.

Opracowany proces jest obecnie w drugiej fazie klinicznych badań. Wstępne próby wykazały brak jakichkolwiek negatywnych reakcji organizmu. Wyniki są niezwykle obiecujące i jeśli potwierdza się w dalszych badaniach produkt będzie mógł być wprowadzony na rynek.

Źródła:
http://www.gazetawyborcza.pl/1,75476,4033134.html http://wiadomosci.onet.pl/1513016,16,1,0,120,686,item.html
http://www.technologyreview.com/Biotech/18467/

Komentarze

Raissa2012 | 2008-02-13 21:25:52
Brawo! przełom niewątpliwy, oby jak najszybciej doszło do realizacji !