ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Wirusologia, HIV, AIDS

Wirusologia, HIV, AIDS

Nowa klasa leków przeciwko HIV już wkrótce?

Najnowsze badania wykazały, że istnieje naturalny składnik ludzkiej krwi, który efektywnie blokuje HIV-1, wirusa będącego najczęstszą przyczyną AIDS. Zasada jego działania opiera się na zupełnie innym mechanizmie niż w stosowanych obecnie lekach anty-retrowirusowych. Jak mówią naukowcy w kwietniowym numerze Cell, odkrycie może przyczynić się do opracowania nowej klasy leków potrzebnych do walki z tą groźną chorobą.

Odkryto nowego wirusa

Przeszczepy to najtrudniejsze z operacji. Ich wykonanie musi być poprzedzone licznymi badaniami, gdyż konieczna jest pewność, iż przeszczep nie zostanie odrzucony przez organizm biorcy. Może to być jedną z przyczyn śmierci pooperacyjnej. Jednak jak pokazuje przypadek z Australii, przyczyną może być również, nieopisany do tej pory, wirus.

Ptasia grypa - czego się bać?

W drugiej połowie lutego na terenie Rosji, w obwodzie moskiewskim, wykryto szereg ognisk ptasiej grypy. Jak potwierdziły badania laboratoryjne we wszystkie przypadkach mieliśmy do czynienia z wirusem H5N1. Ten ptasi wirus może być groźny również dla człowieka, na początku marca w Chinach odnotowano kolejny przypadek ptasiej grypy wśród ludzi. Czy możliwe jest szerokie rozprzestrzenienie się wirusa i epidemia wśród ludzi?

Nowe fakty dotyczące infekcji wirusem HIV-1

Narządy płciowe są najczęstszą drogą wnikania wirusa HIV do organizmu, tam też rozpoczyna się jego rozprzestrzenianie. A także kobiety bardziej niż mężczyźni, są podatne na wnikanie wirusa. Przyczyna tego stanu rzeczy leży na poziomie komórkowym gdzie toczą się patogenne procesy.

Nanorurki przenoszące siRNA w walce z HIV

NanorurkiNowatorską metodę dostarczania cząsteczek siRNA do limfocytów T zaproponowała grupa chemików z Uniwersytetu Stanford. Metoda, która wykorzystuje miniaturowe węglowe rurki ma być kolejnym etapem w walce z wirusem HIV. Pomimo wielu aspektów, które muszą być jeszcze udoskonalone, naukowcy przedstawiają wyniki swoich badań na łamach magazynu Angewandte Chemie.

Wirusowe elektrody

Wirusowe elektrodyGenetycznie modyfikowane wirusy, formujące się w ujemnie naładowane elektrody, mogą pewnego dnia zrewolucjonizować produkcję akumulatorów i baterii.

*Ulepszony* AAV dla terapii genowej

Wirus towarzyszący adenowirusom (adeno-associated virus AAV) jest znanym, nieszkodliwy wirusem, występującym w ludzkim organizmie. Zainteresowanie nim wzrosło w ostatnich latach z uwagi na możliwość wykorzystania go w terapii genowej do przenoszenia obcych genów. Pomimo tego, że około 90% ludzi jest jego nosicielami, ich system immunologiczny reaguje nadal wytwarzaniem przeciwciał, które mają go zablokować i zneutralizować, gdy zostanie wprowadzony do organizmu. Powoduje to znacznie utrudnienia w przeprowadzeniu udanej terapii genowej.

Bakterie mlekowe pomagą walczyć z AIDS

Naukowcom z Brown Medical School w USA udało się zmodyfikować bakterie mlekowe w ten sposób, że wytwarzają lek przeciwko HIV. Mają nadzieję, że dzięki temu odkryciu będzie można skonstruować skuteczny środek zapobiegający przenoszeniu wirusa drogą płciową. Dzięki zastosowaniu bakterii mlekowych uzyskali gwarancję bezpieczeństwa stosowania produktu.

Wirusowy harpun

Zespół naukowców z Northwestern University odkrył strukturę białka, które warunkuje zdolność wirusów z rodziny paramyxoviridae, m.in. powodujących odrę, świnkę i wiele innych chorób układu oddechowego, do łączenia się i infekowania ludzkich komórek.

Odkryto w jaki sposób wirus HIV infekuje zdrowe komórki

Wirus HivPrzy życiu skomplikowanej metody detekcji naukowcom z Saint Louis University udało się zademonstrować molekularny mechanizm infekowania zdrowych komórek wirusem HIV. Odkrycie to może przyczynić się do rozwoju badań nad nowymi lekami przeciw temu wirusowi.

12345