Wpływ wirusów na rozwój nowotworów
Nauka w Polsce | 2007-10-30
Uśmiercając duże ilości zdrowych komórek w organizmie, a oszczędzając komórki zmutowane wirusy mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów złośliwych - o teorii naukowców amerykańskich informuje pismo "PLoS ONE".
Dotychczas infekcje wirusowe powiązano z ryzykiem niektórych ludzkich nowotworów, takich jak mięsaki, raki gardła, wątroby, szyjki macicy, pewne postacie chłoniaków.
Naukowcy od lat proponują różne mechanizmy na wyjaśnienie tego związku. Jedna ze starszych teorii głosi, że pod wpływem materiału genetycznego wirusa komórki zaczynają się dzielić w niekontrolowany sposób, co prowadzi do rozwoju raka. Podejrzewa się też, że niektóre z wirusów mogą stwarzać warunki do wzrostu nowotworów wywołując przewlekłe stany zapalne.
Z najnowszej pracy dr Preeta M. Chaudhary*ego z Uniwersytetu w Pittsburgu wynika, że wirusy mogą się również przyczyniać do raka w bardziej pośredni sposób.
Zdaniem badacza, wirus może nadmiernie niszczyć zdrowe komórki, a oszczędzać istniejące w organizmie klony komórek zmutowanych, posiadających cechy nowotworowe. Dzięki temu, wadliwe komórki, normalnie eliminowane, mogą bez przeszkód powielać się i rozwijać, przyczyniając się do rozwoju nowotworu. Innymi słowy, w rozwoju raka wirusy mogą odgrywać rolę zbliżoną do tej, jaką odgrywa naturalna selekcja w toku ewolucji.
Według tej teorii, raka można by porównać do mitycznego ptaka Feniksa, który odradza się z popiołów - w tym wypadku z popiołów zdrowych komórek, wyjaśnia dr Chaudhary.
Badacz doszedł do takich wniosków na podstawie badań nad komórkami zakażonymi herpeswirusem wywołującym mięsaka Kaposi*ego (KSHV). Jest to złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek naczyń krwionośnych, który rozwija się przeważnie u osób z osłabioną odpornością.
Zaobserwowano, że wirus nie niszczył komórek, które z powodu mutacji miały podwyższoną aktywność genu K13. Zakażenie wirusem powodowało w nich natomiast wzrost produkcji dwóch białek, które przyczyniają się do wzrostu raka. Z kolei normalne komórki z prawidłową aktywnością genu K13 ginęły pod wpływem zakażenia wirusowego.
"Nasza teoria, jeśli tylko zostanie potwierdzona w przyszłych badaniach, może pomóc w zrozumieniu mechanizmów rozwoju nowotworów złośliwych, jak również w rozwoju nowych skutecznych metod ich prewencji i leczenia" - podsumowuje dr Chaudhary. JJJ
Źródło: PAP - Nauka w Polsce, bsz
Komentarze
ircia | 2010-06-21 02:54:37
czyli ,że nowotworem można się zarazić,wystarczy,że \złapiemy\ od innych ludzi wiruska...gdziekolwiek ,nawet u fryzjera