ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Zmarł Maurice Wilkins, pionier DNA, laureat Nobla w 1962r.

Maurice WilkinsTo właśnie na podstawie jego badań (i Rosalind Franklin), dotyczących dyfrakcji promieni rentgenowskich na DNA, James Watson i Francis Crick przedstawili 25 kwietnia 1953 roku czasopiśmie naukowym Nature wykryty przez siebie model struktury DNA w postaci tak zwanej podwójnej helisy. W 1962 roku trójka naukowców została uhonorowana Nagrodą Nobla z medycyny (Rosalind Franklin niestety zmarła 1958 roku, a nagrody Nobla nie są przyznawane pośmiertnie).

Wcześniej, w roku 1959 James Watson i Francis Crick dostali pierwsze wyróżnienie za odkrycie struktury DNA - Nagrodę Collinsa Warrena. W 1960 Watson, Crick i Maurice Wilkins dostali największe, poza Noblem, wyróżnienie za osiągnięcia w naukach medycznych - Nagrodę Laskera.

Maurice Wilkins zmarł w Londynie 06 października 2004 w wieku 88 lat.

Model struktury DNA - dwuniciowa helisa - zaproponowany przez Watson*a i Crick*a

DNA składa się z dwóch identycznych łańcuchów polinukleotydowych, które oplatają wspólną oś. Łańcuchy ta biegną w względem siebie w przeciwnych kierunkach.

Średnica helisy wynosi 2,0 nm (nanometry).

Zasady purynowe (adenina i guanina) i pirymidynowe (cytozyna i tymina) znajdują się wewnątrz helisy, a reszty deoksyrybozy na zewnątrz.

Dwa łańcuchy łączą się ze sobą wiązaniami wodorowymi, przy czym adenina zawsze łączy się podwójnym wiązaniem z tyminą, a cytozyna - potrójnym - z guaniną. Tworzą się tzw. komplementarne pary.
Twierdzenie to było zgodne ze wcześniejszymi wynikami, z roku 1950, Erwina Chargraffa, który stwierdził, że stosunki ilościowe adeniny do tyminy i guaniny do cytozyny są bliskie 1,0 na DNA wszystkich badanych przez niego gatunków.

Kolejność zasad w jednym łańcuchu nie jest niczym ograniczana - może zawierać dowolne ich kombinacje - a ściśle określona sekwencja niesie właśnie informację genetyczną.

Źródło: L.Stryer - "Biochemia", abcnews.go.com