Zsekwencjonowano genom psa
Marcin Kawa | 2005-12-08
Genom psa upakowany w 39 chromosomów i składa się z około 2,4 mld par zasad. Szacuje się, że koduje on około 20 tysięcy genów, co stanowi 1-2% całego genomu. Podobieństwo psiego do ludzkiego genomu wynosi około 80%. Opracowanie sekwencji naszego czworonożnego przyjaciela ma pomóc w leczeniu nas samych, gdyż blisko 360 psich chorób o podłożu genetycznym ma swoje ludzkie odpowiedniki (nowotwory, ślepota, choroby serca, epilepsja, alergie). Oczywiście pomoże to też leczyć same psy. Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda i Massachusetts Institute of Technology (USA) zostały opublikowane w Nature.
Do sekwencjonowania wybrano genom boksera. Z tego względu, że była to suczka - wabiąca się Tasha - nie ma jeszcze dokładnie zbadanego chromosomu Y, który jest odpowiedzialny za płeć męską.
Pies domowy powstał w wyniku udomowienia szarego wilka około 100 tys. lat temu. W wyniku hodowli pod kątem pożądanych przez ludzi cech doprowadzono do powstania ras, których aktualnie jest około 400. Pies jest jedynym gatunkiem, którego przedstawiciele są tak bardzo zróżnicowanie pod względem zachowanie i wygląd. Niektóre rasy nie mogą się naturalnie krzyżować.
Ze względu na wiele wspólnych psich i ludzkich genetycznych chorób naukowcy mają nadzieję, że poznając ich dokładny mechanizm u psa będzie można nie tylko go wyleczyć, ale także i człowieka.
Przeglądają próbki DNA od innych psowatych naukowcom udało się zlokalizować fragmenty bardzo intensywnie zmieniające się w toku ewolucji. Dokładniejsza ich analiza pozwoli na opracowanie mapy ewolucji psowatych (teraz wiadomo że najbliższym krewnym psa jest wilk), oraz także wyjaśnić dlaczego różne rasy psów są podatne na różne choroby.
Genom psa jest piątym DNA ssaka poznanym po myszy, szczurze, szympansie i człowieku. Potwierdziły się doniesienia z 2003 roku, że pod względem genetycznym pies jest bardziej podobny do człowieka niż mysz.
Źródło: Gazeta.pl, Rzeczpospolita