Zsekwencjonowano pierwsze drzewo
Marcin Kawa | 2006-09-19
Topola kalifornijska (Populus trichocarpa) jest pierwszym drzewem, którego genom został zsekwencjonowany. Stanowi go 19 chromosomów, składających się łącznie z 485 mln par zasad. Zidentyfikowano ponad 45 tysięcy możliwych genów. Wyniki projektu rozpoczętego w 4 lata temu, realizowanego przez 38 instytucji z Europy, USA i Kanady zostały opublikowane w magazynie Science.
Z królestwa roślin, poza topolą, został już w całości zsekwencjonowany w 2000 roku genom rzodkiewnika pospolitego (Arabidopsis thaliana) - rośliny modelowej, powszechnie wykorzystywanej w laboratoriach przy badaniach nad roślinami, oraz w 2002 roku genom ryżu.
Topola została wybrana ze względu na swój niewielki genom w porównaniu do innych roślin, duże znaczenie ekonomiczne - szybko rośnie, jest uprawiana jako źródło biomasy. Naukowcy mają nadzieję, że ich praca doprowadzi do szybszego wykorzystana drzew także do produkcji bioetanolu. Jest on wytwarzany z głównych składników drewna - celulozy i hemicelulozy - które w tej chwili są trudno dostępne dla takiego wykorzystania. Planowane są pracę nad modyfikacją genów tych wielocukrów, tak aby wykorzystanie ich stałoby się łatwiejsze. Kolejnym pomysłem jest modyfikacja genetyczna tych drzew w kierunku szybszej asymilacji dwutlenku węgla - głównego gazu cieplarnianego.
Źródło: Science